Zastanawiasz się nad zakupem systemu uzdatniania wody do swojego domu? Możesz sprawdzić produkty w naszym sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!
Stworzyłam poradnik dla wszystkich, którzy chcą zainstalować zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym. Ta lista pytań pomoże Ci rozważyć wszystkie za i przeciw i pomoże Ci wybrać najlepszą opcję.
Jaki jest najlepszy czas na zakup zmiękczacza wody?
Budowa domu to jeden z najważniejszych kroków w życiu. Wymaga on wielu przemyśleń i planowania. Musimy się zastanowić, na co warto przeznaczyć dodatkową przestrzeń i jakie udogodnienia chcielibyśmy mieć. O ile ludzie znają się na kotłach grzewczych i instalacjach elektronicznych sterujących włączaniem i wyłączaniem świateł, o tyle często zapominają o zmiękczaczach wody.
Jest to niezbędny element, jeśli decydujemy się na kocioł grzewczy. Producenci takich urządzeń wydają oświadczenia potwierdzające to twierdzenie. Ze względu na wysoką twardość wody nie zawsze honorowane są gwarancje.
Zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym najlepiej jest zainstalować jak najszybciej. Jeśli jednak decyzja o zakupie została podjęta później, to jest jeszcze szansa na zainstalowanie zmiękczacza.
Co to jest zmiękczacz wody?
O tym, czym jest zmiękczacz wody pisałem już kilkakrotnie. Jest to urządzenie, które redukuje (częściowo, lub całkowicie) twardość wody.
Zasada wymiany jonowej jest podstawą działania większości zmiękczaczy wody. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Czy słona woda zmiękcza? Kilka słów o wymianie jonowej
Istnieją dwa rodzaje zmiękczaczy wody: kompaktowe i dwuczęściowe. Oba typy mają takie samo działanie i części: zbiornik do regeneracji soli, głowicę sterującą oraz złoże. Zmiękczacze kompaktowe mają wszystkie elementy schowane w obudowie. Urządzenia dwuczęściowe, jak sama nazwa wskazuje, nie. Na osobnej butli zamontowana jest głowica sterująca i złoże, a także osobny pojemnik na sól.
Zmiękczacze wody radzą sobie nie tylko z twardością wody, ale również z niewielką ilością żelaza. Są praktycznie bezobsługowe.
Dlaczego w domu jednorodzinnym potrzebny jest zmiękczacz wody?
Zmiękczacz wody chroni kotły, instalacje wodno-kanalizacyjne i grzewcze. Ale także znacząco poprawia komfort użytkowania wody do celów gospodarczych i pitnych.
Pierwszym krokiem w każdej dyskusji na ten temat powinno być zdefiniowanie problemu. Jest nim wysoki poziom twardości wody. Jest to problem powszechny w Polsce, występujący w wielu domach jednorodzinnych.
Podczas przepływu wody o dużej twardości tworzą się jony wapnia i magnezu. Jony te tworzą trudny do usunięcia osad. Osad ten odkłada się w rurach, co zmniejsza ich światło i wydajność. To samo dzieje się z bojlerami, elementami pralek i zmywarek. Najbardziej narażone na osadzanie się kamienia jest dno czajnika. Jego głównym przewinieniem jest powodowanie uszkodzeń i awarii, co może prowadzić do wydatków.
Twarda woda może pozostawiać osad na armaturze wodno-kanalizacyjnej. Można go znaleźć w kuchni i łazience. Usuwanie go jest bardzo czasochłonne i wymaga użycia większej ilości detergentów. Twarda woda może pozostawiać smugi i nie jest zalecana do mycia luster i okien.
Twarda woda ma wiele wad, których nie sposób wymienić na palcach obu rąk. Dowiedz się więcej o tym zjawisku w artykule Twarda woda w domu - szokujące fakty!
Te problemy mogą przyprawić o zawrót głowy, gdy masz twardą wodę. Wiele rodzin decyduje się na zakup zmiękczacza wody. Zapewnia on miękką wodę, która jest przeciwieństwem twardej wody.
Miałam przyjemność rozmawiać z wieloma użytkownikami zmiękczaczy wody, którzy bardzo je polecają i mówią, że nie wyobrażają sobie życia bez nich.
Gdzie mogę zainstalować zmiękczacz wody w moim domu?
Zmiękczacz wody powinien być również zainstalowany na ujęciu wody w budynku. Może to być piwnica, boks lub specjalnie wydzielone pomieszczenie gospodarcze. Specyfika każdego pomieszczenia i sposób jego przygotowania będzie determinował przebieg instalacji. Czasami konieczne jest dokonanie drobnych poprawek, ponieważ dostęp do rur jest prawie niemożliwy. Jak instaluje się zmiękczacz wody? Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Jak przygotować przestrzeń użytkową?
Powinno ono mieć możliwość odprowadzenia wody do kanalizacji i łatwy dostęp do prądu. Zmiękczacze wody muszą być podłączone do prądu. Nie powinno być zbyt małe ani zagracone, ponieważ urządzenie może się tam nie zmieścić.
Ile kosztuje utrzymanie zmiękczacza wody
Koszty zmiękczaczy wody są w każdym przypadku inne. Wszystko zależy od jakości i wydajności urządzenia, ustawienia programu operacyjnego, ilości regeneracji oraz ilości posiadanego złoża.
Zmiękczacze wody wymagają energii elektrycznej. Jednak ich zużycie nie powinno przekraczać 17W. Zużycie wody jest zależne od tego, ile zmiękczaczy wody jest zainstalowanych i ilu mieszkańców mieszka w domu. Czteroosobowa rodzina posiadająca zmiękczacz wody o pojemności 30L zużyje rocznie około 8-16 metrów sześciennych wody.
Żywica jonowymienna jest niezwykle trwała i powinna być wymieniana co 5 do 12 lat. Aby wymienić żywicę, potrzebny będzie serwisant.
Warto zamówić serwis okresowo, aby mieć pewność, że urządzenie działa prawidłowo. Niektórzy producenci wymagają płatnego serwisu, a inni nie.
Tabletki solne są stałym kosztem i muszą być regularnie dodawane do zbiornika. Bez tabletek solnych regeneracja jest niemożliwa. W ciągu tygodnia należy spryskać zbiornik od 3 do 5 kg soli. 1 kg soli kosztuje około 1 zł. Sól sprzedawana jest zazwyczaj w workach po 25kg.
Jak dobrać zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?
Przy wyborze zmiękczacza wody należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Ważne jest, aby rozważyć następujące kwestie: jakie będzie zapotrzebowanie na wodę, ile osób będzie korzystało ze zmiękczacza wody oraz ile wody zużywają każdego dnia.
Kiedy mamy już wszystkie dane, możemy podjąć decyzję, jaki model wybrać. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Po pierwsze zwróćmy uwagę na producenta, jakość głowic sterujących, ilość złoża oraz wszelkie dodatkowe funkcje. Opcji jest naprawdę wiele. Warto poświęcić czas na ich przegląd.
Tańsze, chińskie produkty należy od razu odrzucić. Są one często słabej jakości i podatne na częste awarie. Znajdująca się w nich żywica jonowymienna może być szybko eksploatowana i może nieprawidłowo filtrować wodę.
W ostatnim czasie otrzymałem wiele zapytań o zmiękczacze wody Ecoperla Toro. Choć ich niezwykły wygląd jest tym, co przyciąga ludzi do ich zakupu, to jest to tylko jeden z powodów, dla których warto zwrócić uwagę na te zmiękczacze wody. Zastosowany w nich Ecoperla Perfect System oraz wysokiej jakości żywica monosferyczna Lewatit czynią je bardzo ekonomicznymi. Ecoperla Toro występuje obecnie w dwóch rozmiarach: ze złożem filtracyjnym o pojemności 20 litrów lub 35 litrów. Dzięki temu Ecoperla Toro 35 jest największym kompaktowym zmiękczaczem wody dostępnym obecnie na rynku. Wbudowany bypass i mieszacz ułatwiają serwis i pozwalają dostosować wodę do własnych potrzeb.
Zobacz ofertę zmiękczaczy do wody w sklepie OXY Shop: https://oxyshop.pl/zmiekczacze-wody/