Na ciągłą degradację środowiska naturalnego ma wpływ rozwój cywilizacji. Istotne znaczenie w tym procesie mają również ludzie, którzy swoimi zachowaniami przyczyniają się do nieodwracalnej degradacji przyrody. Do pozytywnych aspektów tego zagadnienia należy zaliczyć rosnącą świadomość społeczeństw na całym świecie w zakresie ochrony środowiska. Wiele firm, w tym nasza, stawia na działania proekologiczne. Mikrodziałania mogą uratować naszą planetę przed zniszczeniem. Dowiedz się, jak możesz uczynić swoje codzienne życie bardziej przyjaznym dla środowiska.

Dlaczego dbanie o środowisko jest ważne?

Każdy, kto jest zainteresowany dbaniem o środowisko, musi kierować się chęcią poprawy jakości życia i myśleć o przyszłości. Nie należy również zapominać o negatywnych skutkach coraz większej degradacji środowiska. Zanieczyszczenie powietrza (np. substancjami rakotwórczymi) może mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie człowieka, ale także na czystość i stan wody, zwierząt i roślin.

Nieodwracalne zmiany klimatu, spowodowane szybkim rozwojem cywilizacji i związaną z nim działalnością człowieka, są odczuwalne na co dzień. W okresie letnim w Polsce występują niemal tropikalne fale upałów, natomiast zimą wzrasta zagrożenie powodziowe. Niekorzystne warunki klimatyczne wpływają również na globalną różnorodność upraw.

1. Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla środowiska. Z roku na rok wody jest coraz mniej. Chociaż woda pokrywa ponad 70% powierzchni naszej planety, tylko 1% jest uznawany za wodę pitną. Dane pokazują, że tylko 3% wody w gospodarstwach domowych wykorzystuje się do celów pitnych. W tym 36% do zmywania, 15% do prania i 10% do mycia naczyń (także w zmywarkach). Aż 30% zużywane jest do toalety. Warto zauważyć, że istnieją inne sposoby oszczędzania wody niż tylko zabezpieczanie kranu przed kapaniem.

 • Na przykład wodę z kąpieli można wykorzystać do spłukiwania toalety lub mycia podłóg.
 • Pralkę należy uruchamiać tylko wtedy, gdy jest pełna.
 • Napowietrzacze do kranów
 • Wodę deszczową można zbierać i wykorzystywać do podlewania trawników i kwiatów.
 • Można zrezygnować z wody butelkowanej i wybrać filtrowaną wodę z kranu.
 • Ograniczenie spożycia mięsa (jego obróbka wymaga dużej ilości wody).

2. Zmniejszanie i segregowanie odpadów

Minimalizowanie i segregowanie odpadów jest ważnym aspektem dbania o środowisko w życiu codziennym. Doskonałym przykładem świadomego zachowania są torby na zakupy wielokrotnego użytku. Dobrym pomysłem jest kupowanie żywności, którą można poddać recyklingowi. Mądrym pomysłem jest kupowanie większych ilości produktów, które są często używane, takich jak proszek do prania czy woda mineralna.

Oszczędzanie papieru jest ważnym elementem ograniczania ilości odpadów. Dzięki temu można znacznie ograniczyć liczbę wycinanych drzew. Jest to dobry przykład świadomego zachowania. Można używać ściereczek do wycierania naczyń, kupować książki w antykwariatach lub wypożyczać je z bibliotek. Jeśli musisz kupować materiały papiernicze, najlepiej kupuj materiały papiernicze z recyklingu.

Prawidłowa segregacja jest równie ważna jak ograniczanie ilości odpadów. W Polsce jesteśmy zobowiązani do segregowania odpadów w pięciu podstawowych pojemnikach.

 • metale i tworzywa sztuczne (pojemnik żółty)
 • papier (pojemnik niebieski).
 • szkło (pojemnik zielony),
 • odpady zmieszane (pojemnik czarny)
 • odpady ulegające biodegradacji (pojemnik brązowy)

Woda w plastikowej butelce

3. Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

W ramach ochrony środowiska ważne jest, aby oszczędzać energię elektryczną. Dlaczego? Ponieważ produkcja energii elektrycznej w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Poniżej podano kilka najpopularniejszych sposobów oszczędzania energii elektrycznej:

 • Wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki energooszczędne pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o 60%.
 • Wymiana urządzeń AGD na modele energooszczędne
 • Uruchamiać zmywarkę i pralkę tylko wtedy, gdy są w pełni załadowane
 • Nie zostawiaj urządzeń elektronicznych w trybie "standby".
 • Wyłączać światło, gdy nie jest używane, np. podczas oglądania telewizji
 • Używaj listew zasilających
 • Do wyłączania urządzeń można używać kontaktów
 • Unikaj przegrzewania mieszkania.

4. Czysty transport

Szybki rozwój transportu w ciągu ostatniego półwiecza miał ogromny wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Smog, który jest powodowany przez transport, stanowi poważny problem dla środowiska i zdrowia ludzi. Spaliny samochodowe mogą być źródłem nawet 70% związków rakotwórczych znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu. Ważne jest, aby ograniczyć ruch samochodowy i korzystać z ekologicznego transportu, jeśli chcemy, aby środowisko i nasze zdrowie były zdrowe.

Transport, który nie wytwarza spalin lub wytwarza je w bardzo małej ilości, nazywamy transportem ekologicznym. Najbardziej ekologicznym środkiem transportu są nasze nogi. Jeśli mamy możliwość pokonania jakiegoś dystansu pieszo, korzystajmy z tej opcji. Innym ekologicznym środkiem transportu jest rower. Jest to szczególnie prawdziwe w dużych miastach, gdzie można nim dojechać do celu znacznie szybciej niż samochodem. W innych przypadkach warto rozważyć transport publiczny, np. kolej lub miejską komunikację zbiorową. Jeśli nie mamy własnego środka transportu, możemy skorzystać ze skutera, motocykla lub samochodu elektrycznego.