Często w artykułach czy rozmowach o wodzie słyszymy termin kamień. Co to znaczy, że w wodzie występuje kamień? Co powoduje powstawanie kamienia w wodzie? Co jest przyczyną powstawania kamienia w wodzie? Czy należy się go obawiać, czy nie? Jak można walczyć z kamieniem w wodzie?

Woda z kranu może skrywać różne substancje

Na skład wody wpływa to, skąd jest pobierana, jak została uzdatniona i jak jest transportowana. Można wymienić wiele składników, które prawie zawsze znajdą się w wodzie z kranu.

Należy wspomnieć, że bez względu na to, skąd pochodzi nasza woda, musi być ona bezpieczna i spełniać minimalne normy określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody. Temat ten został poruszony w artykule: Szanuj wodę, ale zadbaj o jej jakość! Przypomnienie z okazji Światowego Dnia Wody: Jak powinna wyglądać woda, którą pijemy?

Jaki jest skład i zastosowanie wody z kranu?

Aby nie wypisywać wielu kombinacji związków, wymienię po prostu jony występujące w wodzie kranowej.

Wśród kationów powinniśmy wymienić Wapń (Ca2+), Magnez(Mg2+), Sód [Na+], Potas (K+), Mangan (Mn2+) i Miedź (Cu2+).

Woda z kranu może zawierać wodorowęglany i węglany (HCO3_ ,CO32-), całkowity SO420-, chlorki Cl- Azotany i fosforany , oraz krzemiany SiO322-.

W wodzie mogą występować również inne składniki, ale zazwyczaj stanowią one mniejszą część ogólnego składu wody niż te wymienione powyżej. Niektóre z tych związków mogą wytrącać się z wody w postaci osadów. Związki te mogą być szczególnie problematyczne.

Mydło, które słabo się pieni

Wysoki poziom twardości wody to poważny problem techniczny w wielu gospodarstwach domowych. Jest to powszechny problem, który może być denerwujący. Twardość wody była pierwotnie miarą, która wskazywała, czy woda może spożywać mydło bez wytwarzania piany. Woda może posiadać tę właściwość poprzez wysoki poziom jonów wapnia, magnezu i żelaza, a także manganu, strontu i cynku. Sole wapnia i magnezu są bardziej powszechne w wodach naturalnych niż przemysłowych. Z tego względu można przypuszczać, że twardość wody wynika przede wszystkim z ich obecności.

Dwie przyczyny mogą sprawić, że twarda woda stanie się niezwykle problematyczna: Pierwsza przyczyna jest głównym tematem tego artykułu, a jest nią kamień. Wpływ temperatury na wodę jest główną przyczyną powstawania osadów. Kamień można znaleźć wszędzie tam, gdzie woda jest podgrzewana, w tym w czajniku, bojlerach, grzałkach w pralce i kotle grzewczym. W tym artykule znajdziesz więcej informacji na temat kamienia kotłowego. Przyczyny, usuwanie, zapobieganie, Kamień na armaturze? Dowiedz się, jak pozbyć się osadów z twardej wody

Drugim problemem jest wysokie napięcie powierzchniowe twardej wody. Utrudnia to rozpuszczanie wszystkich płynów, w tym środków czyszczących i detergentów. Oznacza to, że będziesz musiał użyć ich więcej, aby uzyskać dobre rezultaty. Ilustruje to poniższa infografika.

Normy dotyczące twardości wody w Polsce są bardzo surowe. Zgodnie z rozporządzeniem twardość wody może wynosić od 60 do 500mg CaCO3/l. Problemy z twardą wodą można odczuć już przy 175 mg CaCO3/l. Możesz dowiedzieć się, czy twarda woda jest problemem w Twojej miejscowości, klikając na poniższy link.

Należy pamiętać, że osad z wysokiej twardości wody nie zawsze pozostaje na powierzchniach po wyparowaniu wody. Czasami w wodzie znajduje się tak dużo soli mineralnych, że mogą one również wytrzeć się w wodzie w wystarczająco dużych ilościach, aby były widoczne. Są one łatwiejsze do usunięcia niż kamień i mniej kłopotliwe niż kamień. Czytaj więcej: Czy miękka woda oznacza brak osadów?

Rodzaje twardości wody

Twardość całkowitą wody określa się poprzez zsumowanie jonów wapnia i magnezu. Wyróżniamy również twardość wapniową (nietrwałą/przejściową) i magnezową. Istnieje również podział na twardość węglanową (nietrwałą/przejściową) i twardość niewęglanową.

Twardość węglanowa

Twardość węglanowa może być spowodowana przez wodorowęglany, węglany i wodorotlenki (wapnia i magnezu). Twardość przemijająca jest czasem używana do opisu twardości węglanowej. Wynika to z faktu, że można ją usunąć za pomocą wrzącej wody i wytrącenia wodorotlenku magnezu i węglanu wapnia. Po zagotowaniu wody, wytrącone resztki znajdują się w naszym czajniku.

Do opisu tego procesu można użyć tych reakcji:

Ca(HCO3)2 - CaCO3| +H2O+CO2

Mg(HCO3)2 - MgCO3+H2O+CO2

MgCO3+H2O- Mg(OH)2|+CO2

W wodzie cały czas zachodzą reakcje. Temperatura może zwiększyć ich tempo. Jest to twardość wody, która powoduje wytrącanie się kamienia z wody.

Twardość niewęglanowa

Twardość niewęglanowa to twardość nieprzemijająca. Jest spowodowana obecnością rozpuszczonych siarczanów i chlorków, a także azotanów wapnia i magnezu, żelaza, manganu strontu, cynku. Nie zmienia się pod wpływem ogrzewania lub gotowania wody.

Jednostki twardości wody

Twardość całkowita wody jest sumą twardości niewęglanowej i węglanowej. Twardość wody wyrażamy w następujących jednostkach: mg CaCO3/ dm3 mmol/dm3 i mval/dm3 (miligramowy równoważnik związków powodujących twardość w 1 dm3 wody,stopnie twardości (niemiecki on, francuski ofandangielski oa).

mmol/l mval/l mg CaCO3/l Stopień niemiecki degd Francuski stopień naukowy degf Stopień angielski dege GPD
mmol/l 1 2 100 5,6 10 7 5,8
mval/l 0,5 1 50 2,8 5 3,5 2,9
mg CaCO3/l 0,01 0,02 1 0,056 0,1 0,07 0,058
Niemiecki stopień naukowy degd 0,179 0,357 17,9 1 1,79 1,25 1,04
Stopień francuski degf 0,1 0,2 10 0,56 1 0,70 0,58
Stopień naukowy z języka angielskiego dege 0,143 0,29 14,3 0,8 1,43 1 0,833
GPD 0,172 0,342 17,2 0,958 1,72 1,2 1

Jak sprawdzić, czy Twoja woda jest twarda?

Warto dodać kilka słów o tym, jak sprawdzić, czy Twoja woda jest twarda. Możesz wykonać test na twardość wody. Jest to szybki test i najlepiej użyć do niego kropelkowego testera wody. Dzięki niemu będziesz mógł określić twardość wody. Ta informacja będzie tym, co musisz wprowadzić do swojego zmiękczacza wody i zmywarki. W artykule Tester twardości wody - jaki wybrać? znajdziesz szczegółowe informacje o tym, jak wykonać test wody.

Dlaczego kamień w wodzie jest zagrożeniem?

Kamień może powodować rdzewienie wody, co wynika przede wszystkim z przyczyn technicznych. Stanowi on duże zagrożenie dla kotła grzewczego. Już 1 mm osadu może spowodować stratę 10%. Miejscowe przegrzanie również może spowodować utratę 10% sprawności eksploatacyjnej i możliwość znacznie szybszej awarii. Producenci kotłów grzewczych często zwracają uwagę, że woda zasilająca nie powinna zawierać kamienia. Jest to często kluczowy warunek utrzymania gwarancji.

Wyższe rachunki za energię są spowodowane kamieniem w wodzie. Kamień może osadzać się na elementach podgrzewających wodę i będzie wymagał więcej mocy i czasu, aby osiągnąć taką samą wydajność jak wcześniej. Kamień zmniejsza wydajność w wielu urządzeniach domowych, takich jak czajnik i pralka, zmywarka, ekspres do kawy. Szybko zarasta elementy grzejne i wymaga wymiany. Skutkuje to kosztownym serwisem, czasem nawet wymianą całego sprzętu.

Kamień może gromadzić się w miejscach widocznych gołym okiem, jak również w miejscach, które normalnie trudno dostrzec, np. w instalacjach. Na światło rur osad wpływa bardzo szybko, co może prowadzić do zmniejszenia przepływu i wydajności. Pod kamieniem szybciej rozwija się także korodion. Wystąpienie tego zjawiska jest niemal pewne. Osad z rur może również rozpadać się pod wpływem ciśnienia wody i przedostawać się do odbiorników. Można zauważyć szczypanie baterii prysznicowych i perlatorów. Sama woda jest pełna niepożądanych cząstek stałych.

Mimo długiej listy należy wspomnieć, że osady z twardej wody mogą być widoczne w żywności i napojach z niej wykonanych. Może to mieć znaczący negatywny wpływ na estetykę. Twarda woda może również spłaszczać odczucia smakowe. Szczegółowo opisałam to w artykule: Czy twarda woda może wpływać na to, co jemy? Chodzi o wodę i gotowanie

Jak radzić sobie z kamieniem kotłowym

Kamień kotłowy jest częstym problemem. Istnieje wiele sposobów, aby sobie z nim poradzić. Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednio dobrana stacja uzdatniania wody. Dzięki temu będzie można wyeliminować główną przyczynę problemów z twardą wodą, a nie tylko skutki w postaci kamienia. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie centralnych zmiękczaczy wody.

Odkamienianie doraźne

Istnieje wiele sposobów na wyeliminowanie kamienia. Są to często najszybsze, najskuteczniejsze i najprawdopodobniej najtańsze sposoby pozbycia się kamienia. Do tej grupy można dodać wszelkie środki do odkamieniania. Są to między innymi płyny do czyszczenia armatury kuchennej i łazienkowej, preparaty do odkamieniania żelazka, czajnika czy ekspresu do kawy, a także odkamieniacze do pralek. Polifosforan można również dodać do filtrów pralki (czyt: Filtry do pralki i filtry do zmywarki - jak działa polifosforan?). Filtry prysznicowe.

Filtr filtrujący zmiękczający narurynę jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na zainstalowanie centralnego systemu uzdatniania wody. Umieszcza się go na ujęciu wody do budynku i mocuje do rur. Wkład wypełniony jest żywicą jonowymienną, podobnie jak zmiękczacze wody. Choć jest mniej wydajny i wymaga więcej uwagi niż zmiękczacze wody wkład ten może być stosowany awaryjnie do poprawy warunków domowych. Więcej o tym dlaczego zmiękczacze wody działają lepiej niż filtry kasetowe przeczytasz w artykule:

Zmiękczacz wody

Zmiękczacze wody są świetnym rozwiązaniem dla kamienia i twardej wody. Mogą one rozwiązać Twoje problemy niezależnie od tego, jak twarda jest woda. Zmiękczacze wody dostępne są zarówno w wersji kompaktowej, jak i dwuczęściowej o większej wydajności. Wszystkie mają tę samą zasadę działania, niezależnie od wyglądu. Zmiękczacze wody mogą zmniejszyć twardość wody poprzez zastosowanie wewnątrz wymiany jonowej. W tym procesie jony, które sprawiają, że woda jest twarda, są zastępowane przez neutralne jony sodu. Woda staje się miękka i nie pozostawia po sobie kamienia. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Jak działa zmiękczacz wody?

Na rynku istnieje wiele urządzeń do zmiękczania wody. Dzieje się tak dlatego, że jest tak wiele opcji. Zmiękczacz wody Ecoperla Toro to najlepszy wybór dla tych, którzy wolą wykonać instalację samodzielnie i zaoszczędzić miejsce. Ecoperla Vita jest oszczędna i wykonana z solidnych komponentów. Ecoperla Hero kompaktowy sanityzator wody z węglem aktywnym to dobry wybór dla tych, którzy potrzebują czegoś więcej niż zmiękczania wody. Węgiel aktywny może poprawić smak, kolor i zapach wody oraz usunąć chlor i jego pochodne. Ecoperla Softower to zmiękczacz wody, który charakteryzuje się nieco większym zużyciem wody i większą twardością. Jest to dwuczęściowy zmiękczacz wody dostępny w trzech rozmiarach. Jak wybrać ten właściwy? Kilka wskazówek znajdziesz w poniższym filmie, a także w artykule: Zmiękczacz wody - czy to naprawdę działa? Recenzje, cena i gdzie kupić?

Stacja wielofunkcyjna

Stacje wielofunkcyjne to świetny sposób na zmniejszenie twardości wody, zwłaszcza jeśli pijemy własną wodę. Urządzenia te zawierają w sobie mieszankę złóż wielofunkcyjnych. Urządzenia te mogą redukować twardą wodę, a także żelazo, mangan i jon amonowy. Stacje wielofunkcyjne, takie jak zmiękczacze wody, wymagają do regeneracji soli tabletkowanej. Jak wygląda instalacja? To właśnie pokazuje poniższy film.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje stacji wielofunkcyjnych: kompaktowe stacje wielofunkcyjne (Ecoperla Multicab) oraz stacje wielofunkcyjne, które są dwuczęściowe, jak Ecoperla Multitower. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale także ilością łóżek, które wykorzystują. Analiza wody wykonana przed zakupem urządzenia jest najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego dla nas.

Kamień w wodzie nie musi być problemem

Kamień w wodzie może prowadzić do dużych strat, co pokazuje artykuł. To nie tylko kwestia wysokich kosztów, ale nerwów i niższego standardu w codziennym życiu. Zjawisku temu można szybko i skutecznie zaradzić. Warto to zrobić!

Urządzenia można nabyć w sklepie internetowym

 • Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab

  Oceniona na 4,90 5 5 990,0000zł
 • Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower L

  Ocena 4,83 5 6.990,0000zł
 • Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower M

  Ocena 5.00 z 5 6.290,0000zł
 • Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower S

  Ocena 4.83 5 5 690,0000zł
 • Ecoperla Softower L

  Ocena 5.00 z 5 5 390,00zl
 • Ecoperla Softower M

  Rated 4.86 5 4.950,0000zł
 • Ecoperla Softowers

  Ocena 4.92 5 4 690,0000zł
 • Zmiękczacz Ecoperla Toro 20

  Oceniony na 4,91 5 3.190,0000zł
 • Zmiękczacz Ecoperla Toro 35

  Ocena 4,92 5 3 690,0000zł
 • Ecoperla Vita 12 płyn zmiękczający

  Ocena 5.00 z 5 3.490,0000zł
 • Zmiękczacz Ecoperla Vita 25

  Ocena 4,57 5 3 990,0000zł
 • Zmiękczacz Ecoperla Hero z węglem aktywnym

  Ocena 4,95 5 5 590,00zl