Czy szukasz systemu uzdatniania wody, aby uzdatnić swoją wodę? Możesz sprawdzić sklep internetowy lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!

Pacjenci odwiedzający kliniki urologiczne najczęściej martwią się o kamienie nerkowe. Chociaż niektóre osoby są bardziej narażone na ryzyko niż inne, to czas rozwoju kolki nerkowej jest nieprzewidywalny. Jaką wodę powinieneś pić, jeśli masz kamienie nerkowe? Jakie działanie ma woda? Jakiej jakości powinna być woda? Czy jest to ważne w profilaktyce? Dowiedz się wszystkiego o twarda woda a kamienie nerkowe.

Kamica nerkowa jest jedną z najczęstszych chorób nerek.
Kamica nerkowa, powszechna choroba nerek, występuje bardzo często. Najczęściej wykrywana jest przy silnym bólu w okolicy lędźwiowej. Pacjent najczęściej trafia na oddział ratunkowy z powodu kolki nerkowej. Rzadko kamica nerkowa może zostać wykryta podczas innych badań. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej może wykryć tę chorobę.

Przemieszczaniu się kamieni wzdłuż moczowodu może towarzyszyć nieznośny ból oraz inne dolegliwości, takie jak gorączka, wymioty, nudności, stałe parcie na pęcherz.

Przyczyny kamicy nerkowej

Nie ma jasnych i specyficznych przyczyn powstawania kamieni nerkowych. Jest prawie niemożliwe, aby zapobiec kamicy nerkowej u większości pacjentów. Większość kamieni nerkowych jest spowodowana chorobą układu moczowego. Przewlekłe zakażenie dróg moczowych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych. Przyczyną mogą być również zaburzenia elektrolitowe i metaboliczne.

Sprzyjają temu wszystkie sytuacje, które prowadzą do powstawania kamieni nerkowych. Zaostrza je gorączka, długotrwała biegunka, wymioty i wysiłek fizyczny.

Jak można leczyć kamicę nerkową?

Lekarz zadecyduje o najlepszym sposobie leczenia na podstawie lokalizacji i wielkości kamieni nerkowych. Jeśli kamienie mają rozmiar mniejszy niż 3-5 mm, lekarz zazwyczaj zaleci ich obserwację. Czasami mogą one być rozłożone na wiele lat. W trudnych przypadkach stosuje się usuwanie endoskopowe lub litotrypsję falą uderzeniową. Otwarta operacja jest rzadkością. Często wystarczające są domowe sposoby leczenia. Ważne jest regularne nawadnianie organizmu w niewielkich ilościach. Wypijanie 3-4 litrów płynów powinno być wystarczające. Można również zmniejszyć intensywność bólu stosując dostępne na rynku leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Czy kamica nerkowa nawraca?

Jest to schorzenie, które może nawrócić w każdej chwili. Nie da się go uniknąć, ale często można nad nim zapanować. Podstawowe badania moczu oraz ultrasonografia układu moczowego służą do określenia, czy kamień się powiększył lub przesunął. Badania te pozwalają raz w roku stwierdzić, czy kamień urósł lub się przemieścił. Tylko kamica moczowa jest obecnie leczona środkami farmakologicznymi. Wówczas można podać środki alkalizujące.

Czy woda z minerałami jest niebezpieczna?

Mitem jest jednak, że kamicę nerkową może wywołać woda z kranu lub woda zawierająca dużo minerałów. Wiele osób uważa, że ten sam kamień może znajdować się w nerkach i na dnie czajnika. Nie sposób uwierzyć, że może to być prawdą. Nie ma dowodów łączących powstawanie kamieni nerkowych z twardą wodą. Jednak twarda woda może powodować wiele problemów w Twoim domu. Przeczytaj artykuł: Twarda woda w Twoim domu - szokujące fakty!

Jaką wodę powinieneś pić, jeśli masz kamienie nerkowe?

Podczas kamicy nerkowej należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Jest to niezwykle istotny aspekt. Ilość spożywanych przez Ciebie płynów powinna być wyższa niż u zdrowego człowieka. Zdrowy mężczyzna powinien spożywać 2,5 litra płynów dziennie, natomiast zdrowa kobieta 2 litry. Tendencję do odkładania się złogów należy korygować poprzez zwiększenie ilości spożywanych płynów o jeden litr. Najlepiej jest pić wodę

Lekarze i dietetycy zalecają wodę alkaliczną przy kamicy moczowej. pH wody alkalicznej powinno być wyższe niż 7. Kamica szczawianowa wymaga unikania minerałów w wodzie i zapewnienia, że jest ona tak neutralna, jak to tylko możliwe.

Zapobieganie kamicy nerkowej

Prawidłowe odżywianie i nawodnienie są kluczowe w zapobieganiu kamicy nerkowej. Powinieneś pić wodę w małych ilościach przez cały dzień. Ograniczenie spożycia białka zwierzęcego jest dobrym pomysłem. Można również zmniejszyć spożycie sodu lub zastąpić go sodem potasowym. Wapń powinien być przyjmowany w odpowiednich ilościach. Przy wyborze diety należy wziąć pod uwagę rodzaj kamienia. Zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej, zmniejszenie stresu, zrównoważenie masy ciała i ograniczenie spożycia alkoholu.

Kamica nerkowa jest spowodowana przez kamienie nerkowe.

Zdrowa dieta może pomóc w zapobieganiu kamicy nerkowej. Ważne jest, aby mieć zrównoważoną dietę. Powinieneś być ostrożny z niektórymi produktami, które mogą powodować konkretny rodzaj kamieni nerkowych. Najlepiej jest zlecić odpowiednie badania, które określą rodzaj kamicy.

  • Unikaj nasion roślin strączkowych, jeśli masz kamicę fosforanową. Picie wody alkalicznej bogatej w minerały nie jest zalecane.
  • Należy unikać kamicy szczawianowo-wapniowej. Ostre przyprawy, boćwina, szpinak, cytryna, rabarbar i suszone figi
  • Kamica moczanowa charakteryzuje się ograniczeniem puryn. Dotyczy to mięsa, zwłaszcza podrobów, brokułów, orzechów i niektórych gatunków ryb (szprotki (śledzie), sardynki).
  • Dobrym pomysłem jest ograniczenie spożycia soli. Ograniczenie spożycia soli do 6 gramów dziennie jest dobrym pomysłem. Sól może powodować zaburzenie równowagi wodnej organizmu, co może prowadzić do powstawania złogów w nerkach. Ważne jest, aby utrzymywać zdrową wagę. Badania pokazują, że osoby z nadwagą są nieco bardziej narażone na rozwój kamieni nerkowych niż osoby bez nadwagi. Dzieje się tak dlatego, że często zapominają one o odpowiednim nawodnieniu organizmu.