Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić w sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!

Na rynku dostępnych jest wiele opcji filtrów narurowych. Mogą one usuwać zanieczyszczenia mechaniczne i teoretycznie odżelaziać wodę. Czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? Dlaczego filtry narurowe nie zawsze są pomocne w uzdatnianiu wody?

Filtry narurowe są jednym z najbardziej poszukiwanych produktów do uzdatniania wody na rynku. Różnią się one konstrukcją, wydajnością, producentem, a często także dodatkami, takimi jak manometry czy system czyszczący. Mogą być używane z różnymi wkładami filtracyjnymi. Klienci najczęściej kupują wkłady mechaniczne. Jednak na rynku istnieje wiele innych opcji, takich jak wkłady odżelaziające i zmiękczające. Są one dobrym wyborem, ale czy naprawdę warto?

Uzdatnianie wody - wybierz urządzenie odpowiednie do Twoich potrzeb

Filtry narurowe są drogie, ale wydają się być bardzo atrakcyjne. Zwłaszcza w porównaniu z profesjonalnymi stacjami uzdatniania wody. Różnica w kosztach nie powinna być jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę. Aby wybrać najlepsze urządzenie, należy skorzystać z profesjonalnej analizy wody. Pozwoli to dokładnie określić problem i wskazać, co należy zrobić, aby go rozwiązać.

Powierzchnia złoża

Powierzchnia filtracyjna jest najważniejszą różnicą pomiędzy profesjonalnymi stacjami uzdatniania wody a filtrem narurowym. Stacje uzdatniania wody często posiadają duże ilości złoża, które czasami może wynosić kilkadziesiąt lub kilka tysięcy litrów. Filtry narurowe mają zazwyczaj bardzo małe złoże filtracyjne. Produkty te różnią się wydajnością i skutecznością. Należy pamiętać, że powierzchnia filtracyjna tych produktów będzie miała wpływ na czas kontaktu wody ze złożem filtracyjnym. Będzie to miało również wpływ na jakość procesu oczyszczania. Złoże filtracyjne o większej powierzchni będzie miało również dłuższą żywotność. Może się okazać, że profesjonalna stacja uzdatniania wody będzie kosztowała mniej w utrzymaniu i dawała lepsze rezultaty niż filtr narurowy.

Artykuł: Jak często należy wymieniać filtry do wody? Ten artykuł dostarczy Ci szczegółowych informacji na ten temat. Jeśli woda jest przesyłana do całej instalacji, ważne jest, aby żywica jonowymienna w filtrze narurowym była wymieniana co kilka dni. Jeśli jednak zdecydujesz się na profesjonalny zmiękczacz wody, złoże zmiękczające powinno być wymieniane mniej więcej co 10 lat. Jest to diametralna różnica.

Mogą Ci się również spodobać te inne przykłady. Złoże kolumny węglowej będzie wymagało wymiany w zależności od jakości wody surowej. Wkłady z węgla aktywowanego w filtrze narurowym powinny być wymieniane co 3-12 miesięcy. Specjalne złoża filtracyjne do odżelaziaczy lub odmanganiania wody powinny być wymieniane średnio co 3-7 lat. Wkłady odżelaziające powinny być zawsze wymieniane co 3-12 miesięcy.

Filtry odżelaziające vs. Odżelaziacze wody

Kiedy chcesz poprawić wodę studzienną przy niskich kosztach, często rozważa się wkłady odżelaziające. To nie jest właściwa droga. Ważne jest, aby pamiętać, że woda może zawierać żelazo w obu formach. Nierozpuszczone żelazo jest widoczne dla oczu w postaci rdzawych osadów, które osadzają się na powierzchniach. Na drugim etapie utleniania widoczne jest żelazo rozpuszczone. Jest ono prawie niewidoczne. Nie da się go usunąć za pomocą filtrów Narur i uzdatnianie wody nie będzie skuteczne. Więcej informacji w artykule: Jak usunąć żelazo z wody? Ten artykuł wyjaśnia szczegółowo jak dochodzi do wytrącania żelaza z wody: Dlaczego moja krystalicznie czysta woda studzienna zmienia kolor na brązowy?

Profesjonalne urządzenie do usuwania żelaza z wody jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nadmiarem żelaza w wodzie. Istnieje wiele opcji, ale najlepszą i najbardziej wydajną, a także najbardziej ekonomiczną i przyjazną dla środowiska jest odżelazianie wody z wstępnym natlenianiem. Woda jest wzbogacana w tlen poprzez jej napowietrzanie. Dzięki temu żelazo w formie rozpuszczonej zostaje przekształcone w formę nierozpuszczoną. Proces ten jest intensyfikowany przez specjalne złoże katalizatora. Zanieczyszczenia zostają zatrzymane, a woda jest doskonale oczyszczona w całym systemie. W artykule opisano wszystko szczegółowo: Jak działa odżelaziacz do wody.

Ecoperla Ironitower i Ecoperla Sanitower to najlepsze odżelaziacze. Dostępne są w czterech rozmiarach, a ich wydajność jest bardzo wysoka. Ecoperla Smart System zapewnia, że system jest oszczędny i działa bez zarzutu. Aerator do żelaza Ecoperla Oxytower ze zintegrowaną komorą sprężonego powietrza może być stosowany do redukcji nadmiaru oraz w przypadku stosowania membranowo-hydroforowego.

Filtry zmiękczające wodę vs zmiękczacze wody

Twarda woda może być groźnym przeciwnikiem. W Polsce normy mówią, że może ona wynosić nawet 500 mg CaCO3/l. Najlepszym sposobem na walkę z tym nadmiarem jest zastosowanie procesu wymiany jonowej. Aby taka reakcja mogła zajść, potrzebny jest nośnik w postaci żywicy jonowymiennej. Zarówno profesjonalne zmiękczacze wody, jak i filtry narurowe wykorzystują to samo złoże zmiękczające. Lepsze efekty można uzyskać stosując profesjonalne urządzenie centralne.

Przemawia za tym kilka argumentów. Istnieje również kwestia ilości zużywanej żywicy jonowymiennej. Zmiękczacze wody mogą być dostosowane wielkością do potrzeb gospodarstwa domowego i jego zużycia wody. 12-litrowy model Ecoperla Vita sprawdzi się w przypadku rodzin składających się z 1-2 osób, a model 30-35-litrowy w przypadku rodzin składających się z 6 lub więcej osób. Filtr narurowy nie zawiera dużej ilości żywicy jonowymiennej i jej właściwości szybko się wyczerpują. Efekty są tylko chwilowe.

Odrębną kwestią jest regeneracja. Zmiękczacze wody regenerują się automatycznie. Żywica jonowymienna zachowuje swoje właściwości przez długi okres czasu, nawet po dokładnym wypłukaniu. Do odzyskiwania właściwości można stosować filtry narurowe, ale jest to kosztowne i nieopłacalne. Zmiękczacze wody mogą być również stosowane do regulacji twardości wody na wyjściu. Wiele modeli posiada dodatkowe funkcje, dzięki którym zmiękczanie wody jest wydajne i opłacalne. Możesz przeczytać artykuł: Dlaczego zmiękczacze wody są lepsze od filtrów z wkładami zmiękczającymi.

Filtry węglowe a kolumna węglowa

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku filtrów liniowych z węglem aktywowanym oraz filtrów węglowych kolumnowych. Filtry te mają większą powierzchnię filtracyjną i dłuższy czas kontaktu pomiędzy wodą a złożem. Kolumna węglowa może być płukana w celu usunięcia węgla aktywnego. Jest to prosta i skuteczna metoda jego uzupełniania, dzięki czemu złoże może służyć przez długi czas. Możesz przeczytać artykuł: Dlaczego kolumny węglowe działają lepiej niż filtry narurowe.