Jako ekspert od uzdatniania wody, przez lata spotkałem się z wieloma nazwami: odkamieniacze wody i uzdatniacze wody. Który z nich jest najlepszy? Jakie są różnice?
Problemy z nomenklaturą
Choć może to niektórych rozczarować, większość osób piszących lub mówiących o uzdatniaczach, zmiękczaczach i odkamieniaczach wody myśli o jednym produkcie. Jest to kompaktowy zmiękczacz wody, rzadziej dwuskładnikowy, który działa na zasadzie wymiany jonowej. Wszystkie nazwy można znaleźć w Internecie. O ich zastosowaniu decyduje zazwyczaj to, czy użytkownik miał kiedykolwiek kontakt z tym produktem.
Zmiękczacz wody to oficjalna nazwa stosowana przez producentów na określenie urządzeń, które eliminują wysoką twardość wody. Nazwą tą określa się produkty, które usuwają twardość wody i pośrednio walczą z osadami wapiennymi.
Co to jest kamień, który znajduje się na dnie?
Warto wspomnieć tutaj jako ciekawostkę o pewnym niuansie w nazewnictwie. Popularny kamień nazywany jest również "kamieniem wodnym". Tak naprawdę jest to osad/kamień kotłowy, niezależnie od tego, jak się go nazywa.
Jest to warstwa osadu, która powstaje z rozkładu i wodorowęglanu magnezu. Reakcja ta zachodzi, gdy temperatura jest wysoka. Reakcja ta jest szczególnie widoczna u osób, które mają wodę wyjątkowo twardą.
Na przykład wodorowęglan jest rozkładany na węglany podczas gotowania. Węglany, które mogą być najtrudniejsze do rozpuszczenia w wodzie, wytrącają się z wody dokładnie w postaci kamiennego osadu.
Czytaj więcej na stronie Co to jest kamień w wodzie?
Gdzie może znajdować się osad?
Osad może gromadzić się w zbiornikach, różnego rodzaju urządzeniach, naczyniach, wewnątrz kotłów i czajników, bojlerów i garnków, na elemencie podgrzewającym wodę, wewnątrz rur, czy w instalacjach, w których występuje para wodna.
Choć kamień może wyrządzić wiele szkód, jednym z najpoważniejszych skutków jest to, że powoduje on ogromne straty energii cieplnej. Co jeszcze? Możliwe są lokalne przegrzania, niedogrzania, zmniejszenie strumienia świetlnego, liczne awarie, zmniejszenie przepływu oraz korozja pod osadami.
Twarda woda może również powodować znaczne uszkodzenia oczu. Pierwszym z nich jest stosowanie większej ilości detergentów (środków czyszczących i proszków do prania, płynów do płukania itp.) Po pierwsze, zwiększ użycie detergentów (środków czyszczących, proszków do prania, płynów do płukania itp.) Po drugie, pamiętaj o unikaniu smug i plam na armaturze i innych powierzchniach, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Po praniu w twardej wodzie tkaniny mogą stać się szorstkie, a pralki, zmywarki i inne urządzenia gospodarstwa domowego mogą się również łatwo zepsuć.
Na czym polega problem twardości wody w Polsce
W zrozumieniu tego problemu może pomóc infografika autorstwa Ecoperla. Mapa ta wyraźnie pokazuje, że wysoki poziom osadów i twardości jest problemem w większości obszarów kraju.
Nazwa nie jest ważna, ale efekt już tak!
Nie ma znaczenia czy użyjesz uzdatniacza, odkamieniacza czy zmiękczacza wody. Warto, abyś pozbył się na dobre osadu, kamienia, czy jak wolą niektórzy "kamienia wodnego".