Szukasz systemu uzdatniania wody, aby uzdatnić swoją wodę? Możesz sprawdzić w sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!

W wodzie mogą znajdować się mikroorganizmy, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jednymi z najbardziej znanych są bakterie należące do grupy E.coli. Ten parametr również sprawdzany jest podczas analizy mikrobiologicznej. Dlaczego warto zainteresować się bakteriami E.coli? Jak można pozbyć się bakterii E.coli z wody?

Bakterie E.coli powszechnie występują w środowisku naturalnym. Obejmuje to wodę, glebę i materiały roślinne. Można je jednak znaleźć również w organizmie człowieka. Znajdują się w układzie pokarmowym. Są one odpowiedzialne za rozkład pożywienia. E.coli to bakteria, o której najczęściej słyszy się w wodzie. Nie jest ona jednak jedynym zagrożeniem. 

Bakterie E.coli można znaleźć w wodzie. Jednak może być ona również obecna w środowisku naturalnym. Jest to często brane pod uwagę, ale obecność bakterii E.coli w wodzie nie może być uważana za pełny wskaźnik zanieczyszczenia kałem. Może być jednak wykorzystywana jako wskaźnik. Zwykle występują one w wodzie studziennej i wskazują, że ujęcie jest podatne na zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Mogą one być również obecne w wodzie w wyniku wtórnego zanieczyszczenia, takiego jak przepływy zwrotne, niewłaściwe czyszczenie lub dezynfekcja po naprawie systemu wodociągowego.

E.coli może być często oznaką skażenia systemu. Światło rury może zostać zanieczyszczone przez biofilm i inne mikroorganizmy.

Ważne jest, aby podjąć natychmiastowe działania w przypadku wykrycia bakterii E.coli w wodzie. Ważne jest, aby w takim przypadku pobrać dodatkowe próbki wody. Ważne jest jak najszybsze zlokalizowanie źródła skażenia.

Objawy skażenia wody bakterią E.coli

Bakteria E.coli znajdująca się w wodzie stanowi poważne zagrożenie. Choć nie jest to bakteria bardzo wytrzymała, może ginąć w temperaturze od 60 do 70 stopni. Jednak jej obecność często świadczy o istnieniu innych mikroorganizmów, które są bardziej odporne i potencjalnie szkodliwe. Taka woda nie powinna być spożywana. Nie powinna być nawet używana do przygotowywania warzyw, owoców czy jakiejkolwiek innej żywności.

Przede wszystkim w przypadku skażenia bakteriami E.coli mogą wystąpić wymioty. Objawom tym często towarzyszy silna biegunka i silne bóle skurczowe. W zależności od osoby, mogą wystąpić również zawroty i bóle głowy oraz gorączka. Zatrucie może prowadzić do poważnego i szybkiego odwodnienia. Ważne jest, aby natychmiast udać się do lekarza i nie próbować leczyć problemu na własną rękę.

Zapalenie dróg moczowych może być również spowodowane zatruciem bakteriami E.coli. Bakterie te mogą powodować zapalenie opon mózgowych, a nawet sepsę u noworodków.

Jak można się chronić przed skażeniem wody bakteriami E.coli?

Zatrucie może nastąpić szybko. Zwracaj uwagę na to, skąd pochodzi woda pitna i jak myjesz owoce i warzywa. Skażenie bakterią E.coli może dotyczyć również kąpielisk. Przy zbiornikach wodnych umieszczane są zakazy. Pływanie może być również niebezpieczne, ponieważ bakterie mogą przedostać się do organizmu.

Dobra higiena jest kluczem do ochrony przed bakteriami E.coli. Należy często myć ręce pod bieżącą wodą z użyciem odpowiednich środków czyszczących. Posiłki należy przygotowywać w czystych i sterylnych warunkach. Należy również kontrolować jakość wody z własnego źródła. Ważne jest, aby źródło wody było odpowiednio zabezpieczone.

Co się dzieje w przypadku wykrycia bakterii E.coli w wodzie?

W wodzie mogą znajdować się bakterie E.coli. Jest to prawdziwy powód do niepokoju. Chociaż problem ten można znaleźć w wodzie wodociągowej, jest bardziej prawdopodobne, że wpłynie on na Twoje źródło wody, jeśli wystąpi awaria. Zarówno wody powierzchniowe jak i głębinowe są podatne na skażenie mikrobiologiczne niemal każdego dnia. Ważne jest, aby regularnie oddawać próbki do profesjonalnej analizy wody. W tym artykule znajdziesz więcej informacji na ten temat: Badanie wody studziennej - gdzie je wykonać? Jaki jest koszt badania wody studziennej?

Jak można pozbyć się bakterii E.coli z wody?

Po pierwsze, należy chlorować cały obszar i zdezynfekować źródło wody. Można to zrobić za pomocą lampy bakteriobójczej.

Chlorowanie ujęcia

Jest prawie pewne, że bakterie E.coli przedostały się do systemu wodociągowego. Oznacza to, że wszystkie części systemu muszą zostać zdezynfekowane. Nie można dopuścić do rozwoju bakterii wewnątrz systemu, ponieważ mogą się one namnażać i ponownie zostać skażone. Ważne jest, aby proces chlorowania przebiegał zgodnie z wytycznymi. Małe ilości chloru nie mają wpływu na mikroorganizmy. Należy poczekać, aż proces chlorowania zostanie zakończony, zanim będzie można używać studni jako nowego źródła wody. Wszystkie szczegóły zostały podane w artykule: Jak odkazić i chlorować wodę ze studni głębinowej?

Dezynfekcja wody przy użyciu lampy bakteriobójczej

Lampa bakteriobójcza jest zalecana ze względu na możliwość skażenia wody. Jest to urządzenie, które montuje się na początku instalacji. Zasilana jest z sieci elektrycznej i pracuje w sposób ciągły. Lampy bakteriobójcze mogą wyeliminować 99,99% mikroorganizmów znajdujących się w wodzie. Za ich dokładność odpowiedzialne jest promieniowanie ultrafioletowe, które uszkadza DNA mikroorganizmów. Ten artykuł wyjaśnia jak działa lampa bakteriobójcza.

Lampy UV do wody są niezwykle dokładne, przyjazne dla środowiska i ekonomiczne. Nie zmieniają składu wody ani jej właściwości organoleptycznych. Są wolne od substancji chemicznych. Nie wytwarzają produktów ubocznych dezynfekcji jak w przypadku dezynfekcji chemicznej z użyciem chloru.

Viqua, wcześniej Sterilght i TMA, to rekomendowani producenci lamp bakteriobójczych. Możesz przeczytać poprzednie artykuły, aby dowiedzieć się więcej o każdym z nich: Lampy UV Cintropur - co czyni je tak wyjątkowymi, Lampa bakteriobójcza TMA czy Viqua? Który model wybrać?

Czy można ugotować bakterie E.coli?

Bakteria E.coli jest bakterią enterokrwotoczną. Wytwarzają toksynę, która rozwija się w temperaturze pomiędzy 7 a 50 stopni Celsjusza. 100 stopni to punkt wrzenia wody. Takie warunki sprzyjają obumieraniu toksyny. Zagotuj wodę. Jest prawie pewne, że woda nie będzie zawierała bakterii E.coli. Gotowanie wody do celów domowych nie wchodzi w grę. Należy pamiętać, że skażona woda nie może być używana do kąpieli, mycia zębów, prania odzieży, mycia sztućców, czyszczenia powierzchni.

Czy można zahamować rozwój bakterii E.coli w wodzie?

Oprócz opisanych zasad higieny (a ich ścisłe przestrzeganie jest kluczowe), należy pamiętać o regularnym badaniu wody studziennej i chlorowaniu. Pomocna jest również lampa bakteriobójcza, która dezynfekuje wodę i zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów.