Zmiękczacze wody to popularny wybór w zakresie filtracji wody w gospodarstwie domowym. Chociaż stają się one coraz bardziej popularne i stanowią powszechne wyposażenie, wciąż pojawiają się pewne pytania. W dzisiejszym artykule odpowiemy na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących zmiękczaczy wody.
Wysoką twardość wody można zmniejszyć za pomocą centralnych zmiękczaczy wody, które działają na zasadzie wymiany jonowej.
Są one tak popularne, że można je znaleźć nawet w sklepach dla majsterkowiczów. Istnieją dwa rodzaje zmiękczaczy wody: kompaktowe i dwuczęściowe.
Wiele osób zwraca się do nas z pytaniami dotyczącymi zmiękczaczy wody. Nie chodzi tylko o wybór odpowiedniego urządzenia filtrującego. Chodzi również o to, jak używać zmiękczaczy wody.
Wybraliśmy najpopularniejsze pytania od czytelników bloga. Oto kilka ważnych informacji o zmiękczaczach wody.
Czy filtr narurowy może zastąpić zmiękczacz wody, czy jest to tylko element estetyczny?
Ludzie często zastanawiają się, czy lepiej jest mieć zainstalowany filtr narurowy z zestawem zmiękczającym niż duży, profesjonalny zmiękczacz wody. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że takie rozwiązanie jest tańsze i zajmuje mniej miejsca.
Warto rozważyć zainstalowanie zmiękczacza wody, jeśli jest to możliwe. Po pierwsze, ze względu na wysoką dokładność oczyszczania wody. Powierzchnia filtracji zmiękczaczy centralnych jest znacznie większa niż zmiękczaczy liniowych. Pozwala to na filtrowanie wody o większej objętości.
We wkładach znajduje się mniej żywicy jonowymiennej niż w zmiękczaczach wody. Może to prowadzić do szybkiej utraty właściwości jonowymiennych i słabych wyników uzdatniania wody.
Filtr narurowy nie zapewni takiej samej ochrony przed osadzaniem się kamienia jak centralny zmiękczacz wody. Czasami jednak nie ma innej możliwości i filtr z automatycznym wkładem zmiękczającym jest najlepszym sposobem na zmniejszenie wysokiej twardości wody.
Ważne jest, aby pamiętać, że półśrodki nigdy nie przyniosą wystarczających rezultatów. W walce z wysoką twardością wody bardziej opłaca się zainwestować na początku. Miesięczne koszty eksploatacji zmiękczacza wody są znikome.
Czy zmiękczona woda jest bezpieczna do picia?
Wiele osób ma obawy co do jakości wody zmiękczonej i jej przydatności do picia. Niektórzy uważają, że woda oczyszczona ma słony smak. Inni uważają, że nie zawiera ona żadnych minerałów i jest sterylna. Ale jaka jest prawda?
Należy zauważyć, że zmiękczanie wody powoduje zmniejszenie zawartości jonów wapnia i magnezu, a zwiększenie jonów sodu. Inne właściwości wody nie ulegają zmianie. Zmiękczacz wody nie powinien zmienić jej smaku na słony, jeśli działa prawidłowo. Jeśli tak się stanie, należy skontaktować się z serwisem.
Czy muszę zakładać filtry przed czy po zainstalowaniu zmiękczacza wody?
Wiele osób zastanawia się, czy zmiękczacz wody jest w stanie działać samodzielnie, czy też wymaga dodatkowej filtracji wody. Producenci często umieszczają w swoich materiałach sprzedażowych informacje o filtrach kasetowych. Czy umieszczanie takich informacji jest konieczne?
Tak. Filtr narurowy z wkładem mechanicznym powinien być zainstalowany przed zmiękczaczem wody. Dodatek ten nie jest nieporęczny i powinien być umieszczony w dogodnym miejscu.
Zanim woda trafi do zmiękczacza, jest wstępnie oczyszczana za pomocą filtra mechanicznego. Na tym etapie usuwane są wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne znajdujące się w wodzie, niezależnie od ich źródła. Dotyczy to osadów, mułu, oleju, cząstek rdzy i osadów z instalacji, które mogą być przenoszone wraz z wodą podczas jej przepływu.
Wstępna filtracja wody chroni głowicę sterującą zmiękczacza wody i inne elementy przed penetracją przez drobne cząstki stałe. Cząstki te mogą łatwo zatkać części i spowodować poważne awarie.
Czy zmiękczacz wody jest wymagany dla wody wodociągowej?
Zmiękczacze wody mogą być stosowane do uzdatniania wody wodociągowej, jak również wody z naszych własnych kranów. Fakt ten jest zaskakujący dla wielu czytelników, ponieważ przedsiębiorstwa wodociągowe w prawie każdym mieście prowadzą obecnie kampanie mające na celu zapewnienie, że dostarczana przez nie woda ma najwyższą jakość i jest bezpieczna.
Warto przyjrzeć się normom twardości wody. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia zapisano, że dopuszczalne wartości muszą mieścić się w przedziale od 60 do 500 mg CaCO3/l. Wynika to z faktu, że wysoki poziom jonów wapnia lub magnezu nie jest szkodliwy dla zdrowia.
Ważne jest uwzględnienie innych czynników, takich jak: budżet domowy, ogrzewanie domu, stan techniczny urządzeń i instalacji, obowiązki domowe oraz stan i zdrowie skóry i włosów. Im twardsza woda, tym więcej osadów będzie w niej powstawać.
Każde miejsce, z którego pobierana jest woda, może mieć inny poziom twardości. Można to sprawdzić na dostępnych w Internecie mapach twardości wody. Przedsiębiorstwa wodociągowe mogą dostarczać zarówno wodę miękką, jak i bardzo twardą. Użytkownicy wody wodociągowej wolą zainstalować uzdatniacz wody ze względu na wiele korzyści związanych z miękką wodą.
Czy możliwe jest używanie wody podczas regeneracji zmiękczacza?
Wielu potencjalnych użytkowników zmiękczaczy wody obawia się, że nie będzie można korzystać z wody w domu po regeneracji urządzenia.
Regeneracja umożliwi przepływ wody z kranu, nawet jeśli jest ona surowa lub ma wysoki poziom twardości. Dzieje się tak dlatego, że podczas regeneracji woda nie wchodzi do zmiękczacza, lecz przepływa przez bypass.
Ustawienia głowicy sterującej oraz zużycie wody w gospodarstwie domowym określają czas potrzebny na regenerację. Proces rozpoczyna się automatycznie i w zależności od modelu może trwać do dwóch godzin.
Zmiękczacze wody są zaprojektowane tak, aby regenerować wodę w czasie, gdy zużycie wody w gospodarstwie domowym jest najmniejsze, tj. około 2 - 3 nad ranem.
Czy do zmycia wody po regeneracji można wykorzystać ogród?
Wielu właścicieli domów nie bierze pod uwagę potrzeby zastosowania zmiękczacza wody podczas planowania projektu. Problemem może być niewystarczające przygotowanie powierzchni użytkowej po podjęciu decyzji o zakupie.
Najczęstszym problemem są popłuczyny przedostające się do kanalizacji. Pojawia się pytanie, czy można je wyrzucać do ogrodu.
Nie jest to jednak najlepszy sposób na utrzymanie zdrowych roślin. Popłuczyny zawierają dużo soli. Woda ta nie jest pobierana przez rośliny, co może prowadzić do ich szybkiego usychania.
Zmiękczacze wody - najlepszy sposób na zmiękczenie wody
Ważne jest, aby zadawać pytania dotyczące urządzeń filtrujących. Pomogą one nie tylko zrozumieć zasadę działania sprzętu filtrującego, ale także pomogą w jak najbardziej efektywny sposób z niego korzystać. Zmiękczacz wody to doskonały sposób na zmiękczenie wody. Jest łatwy w instalacji i bardzo przystępny cenowo.