Wielu właścicieli domów zadaje sobie to pytanie. Czy zmiękczacz wody jest konieczny? Jaka jest różnica między wodą twardą a miękką? Czy to ma znaczenie?

Twarda woda a miękka woda

Wszyscy słyszeliśmy o problemach, jakie może powodować twarda woda: uszkodzenia włosów, skóry, instalacji wodno-kanalizacyjnej... ale czym jest twarda woda i jakie szkody może wyrządzić?

Woda to coś więcej niż tylko H2O. Na jakość wody wpływa wiele czynników, w tym miejsce zamieszkania oraz to, czy woda pochodzi z prywatnej studni, czy z miejskiej. Twarda woda może być problemem w każdym z tych źródeł.

Minerały w wodzie są tym, co sprawia, że woda jest "twarda" lub "miękka". Wapń i magnez są najczęstszymi minerałami występującymi w wodzie. Minerały te są często spotykane w wodzie, ponieważ wody gruntowe rozpuszczają pewne skały lub metale, a ich pozostałości pozostają w wodzie podczas jej podróży do domu.

Te rozpuszczone substancje stałe mogą powodować łuszczący się osad na wszystkim, od naczyń do skóry. Skorodowana hydraulika jest często wynikiem twardej wody.

Zmiękczacze wody są w stanie usunąć te twarde minerały, co ułatwia czyszczenie domu, pranie i ciało - jednocześnie przedłużając żywotność hydrauliki i urządzeń.

Jak działają zmiękczacze wody?

Zazwyczaj system zmiękczania wody działa poprzez usuwanie takich substancji jak wapń, magnez, żelazo i mangan z twardej wody i zastępowanie ich jonami sodu.

Jony są atomami lub cząsteczkami, które posiadają ładunek ujemny lub dodatni z powodu braku równowagi pomiędzy elektronami i protonami. Aniony mają ładunek ujemny, a kationy dodatni.

Wapń, magnez, żelazo i sód są kationami. Jednak sód ma znacznie słabszy ładunek, co umożliwia wymianę.

Nasze zmiękczacze wody wykorzystują albo kulki żywicy jonowymiennej albo zeolit, specjalny minerał, który występuje w postaci maleńkich kryształków. Każdy z tych nośników jest naładowany ujemnie i posiada miejsce na zatrzymanie jonów dodatnich. Gdy twarda woda przechodzi przez system zmiękczania wody, silniej naładowany magnez lub wapń są przyciągane do mediów jak magnes. Ponieważ minerały twardości mają większy ładunek dodatni niż sód, są one w stanie strącić jony sodu i zająć ich miejsce.

Minerały twardości pozostają uwięzione w zbiorniku zmiękczacza wody, podczas gdy teraz zmiękczona H2O jest rozproszona w całym domu do użytku. Prawdopodobnie zastanawiasz się, co dzieje się z minerałami uwięzionymi w zbiorniku, to jest to, gdzie proces regeneracji wchodzi w grę!

Regeneracja zmiękczacza wody

Regeneracja jest procesem, który system zmiękczania wody wykorzystuje do czyszczenia i doładowywania się, tak aby mógł on nadal dostarczać Państwu miękką wodę.

Wszystkie zmiękczacze wody dostarczane są z wtórnym zbiornikiem magazynowym. To jest, gdzie trzeba będzie dodać sól zmiękczającą wodę. Woda jest następnie dodawana do zbiornika, tworząc solankę i nadając temu zbiornikowi nazwę "zbiornik solanki".

Mieszkasz w obszarze o ograniczonej zawartości solanki lub po prostu chcesz poznać szeroki zakres rozwiązań zmiękczania i uzdatniania wody? Sprawdź nasze bezsolne alternatywne zmiękczacze wody.

Podczas procesu regeneracji, zmiękczacz wody będzie ciągnąć roztwór solanki do głównego zbiornika i proces wymiany jonowej dzieje się ponownie w odwrotnej kolejności.

Media zasadniczo bierze kąpiel w roztworze soli. Twarde minerały złapane w zeolit lub żywicę są uwalniane, a media są uzupełniane jonami sodu. Podczas procesu regeneracji, zmiękczacz wody jest również czyszczony i dezynfekowany.

Czy potrzebujesz zmiękczacza wody?

Niektórzy uważają, że zmiękczacze wody są luksusem lub są konieczne tylko wtedy, gdy masz prywatną studnię. Jeśli masz studnię, to prawdopodobnie będziesz potrzebował systemu zmiękczania wody i ewentualnie innych rodzajów filtracji wody w celu poprawy jej jakości.

Jednak mieszkanie w mieście nie zwalnia Cię z problemów związanych z twardą wodą. Podczas gdy gminy są zobowiązane do oczyszczania wody z zanieczyszczeń, nie usuwają one minerałów twardości, ponieważ nie są one szkodliwe dla zdrowia.

Nowoczesny dom wymaga miękkiej wody. Urządzenia o wysokiej wydajności nie są w stanie pracować tak, jak zostały zaprojektowane, gdy cierpią z powodu twardej wody.

Oznaki tego, że Twój dom cierpi z powodu twardej wody to między innymi: swędzenie i suchość skóry, zaleganie osadów w armaturze i zlewozmywakach, nieefektywna praca urządzeń AGD, matowe lub pozbawione blasku włosy.

Culligan High Efficiency 1-calowy zmiękczacz wody zapewnia:

Informacje zwrotne w czasie rzeczywistym. Powiadomienia Push i wiadomości tekstowe ostrzegające o każdym nieoczekiwanym przepływie wody. Przypomnienia o niskim poziomie soli informują o niskim poziomie soli zanim przypomni Ci o tym twarda woda.
Pełna kontrola. Oszczędzaj wodę i oszczędzaj pieniądze, znając dzienne, miesięczne i roczne zużycie wody.
Zdalna diagnostyka. Zdalna diagnostyka dealerska, dzięki której Twój lokalny ekspert Culligan będzie otrzymywał powiadomienia o zmiękczaczu w tym samym czasie, co Ty.