Szukasz systemu uzdatniania wody, aby uzdatnić swoją wodę? Możesz sprawdzić w sklepie internetowym, gdzie znajdziesz najlepsze produkty lub skontaktować się z ekspertem!

Czy zdarza Ci się wyjmować z pralki zniszczone, bezwonne i bezbarwne ubrania? Zastanawiasz się, co może być tego przyczyną? Być może trzeba kupić nowy detergent lub zmienić proszek do prania. A jeśli ubrania nie piorą się dobrze? Ta opcja może być warta rozważenia.

Pranie jest obowiązkiem domowym, którego nie można zignorować. Wszyscy wiemy, że aby utrzymać tkaniny w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas, należy używać odpowiednich środków chemicznych w odpowiednich ilościach. Pralka również powinna być w dobrym stanie. Co zrobić, jeśli pralka nadal niszczy tkaniny? Warto przyjrzeć się, czy winowajcą nie jest woda.

Jeśli zauważysz to po wypraniu swoich ubrań:

  • Są sztywne i nieprzyjemne w dotyku (dotyczy to zwłaszcza ręczników).
  • Mimo zastosowania środków zmiękczających, nadal są bardzo szorstkie
  • Na ich powierzchni może znajdować się proszek lub plamy.
  • Szare ubrania do białych ubrań
  • Pojawiają się plamy o rdzawym zabarwieniu
  • Nawet jeśli używasz wysokiej jakości detergentów, rezultaty prania nie są widoczne ani zapachowe.

Problem tkwi w jakości wody. Uniwersytet Purdure stwierdził, że ubrania prane w twardej wodzie zużywają się o 15% szybciej niż ubrania prane w miękkiej wodzie. Podczas gdy twarda woda jest jeden powodem dla pralnianych problemów jakościowych ono no jest jedynym.

Co jest najgorszą rzeczą w pralni?

Słabe ubrania po praniu w wielu gospodarstwach domowych nie są spowodowane twardą wodą. Słabe wyniki prania mogą być również spowodowane przez żelazo i mangan, jeśli masz własne źródło wody.

Woda zawierająca żelazo i mangan

Te substancje chemiczne są bardziej szkodliwe niż twarda woda i stanowią większe zagrożenie dla czystych ubrań. Nawet niewielkie ilości mogą spowodować znaczne szkody. Najbardziej narażone na zmiany są białe tkaniny. Tkaniny mogą stać się szare lub pozostać na nich plamy w kolorze rdzy. Dzieje się tak na skutek reakcji wody z tlenem. Żelazo i mangan, które są formami rozpuszczonymi, stają się nierozpuszczalne i osadzają się na tkaninach w postaci cząsteczek. Trzeba mieć dużo szczęścia, aby uratować wyprane ubrania. Zazwyczaj można je wyrzucić. Te inne problemy mogą być spowodowane przez żelazo lub mangan w wodzie. Przeczytaj następujące artykuły: Dlaczego moja krystalicznie czysta woda zmienia kolor na brązowy?, Co powoduje czarny osad w mojej łazience?, Jak usunąć mangan z wody?

Aby potwierdzić obecność tych substancji i określić ich dokładną ilość, zaleca się przeprowadzenie kompleksowej analizy wody. Warto zgłosić się z wynikami do specjalisty. Warto walczyć z żelazem i manganem, które są szkodliwe dla tkanin po praniu.

Twarda woda

Twarda woda to częsty problem, zarówno w wodzie z kranu, jak i własnej. Ponieważ to właśnie one są główną przyczyną tego zjawiska, im więcej jonów wapnia i magnezu w wodzie, tym większy będzie osad wapienny i wysokie napięcie wody. O realiach twardej wody pisałam już wielokrotnie.

Używanie twardej wody do prania tkanin może prowadzić do kilku problemów. Może ona pozostawiać na ubraniach osad, który sprawia, że stają się one szorstkie, nieprzyjemne w dotyku i pogniecione. Z powodu zagnieceń, pranie może się szybciej niszczyć i uszkadzać. Trzeba będzie poświęcić o wiele więcej czasu na prasowanie.

Na właściwości detergentów ma wpływ wysokie napięcie powierzchniowe wody. Ponieważ nie są one w stanie rozpuścić się w twardej wodzie, proszki do prania i płyny do płukania tkanin nie zapewnią doskonałych rezultatów. Nie będą się one pieniły na tkaninach i nie będą się równomiernie rozprowadzać. Aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba będzie użyć więcej detergentu. To zwiększa koszty środków czystości, ponieważ szybciej się wyczerpują. Ponadto w większych ilościach trafiają one do środowiska.

Proszków nie należy stosować, jeśli twardość wody jest bardzo wysoka. Dotyczy to w szczególności ciemnego prania. Granulki nie są w stanie dobrze się rozpuścić, więc resztki pozostają na ubraniach, co utrudnia ich usunięcie.

Nieregularności w wodzie mogą powodować uszkodzenia tkanin, a także środowiska i portfela. Efekty te czasem trudno dostrzec, a zniszczenia tkanin i duża ilość środków czystości zużywanych każdego miesiąca nie napawają optymizmem. Używamy więcej detergentów i pierzemy w wyższych temperaturach, aby uzyskać lepsze rezultaty prania. W ten sposób powstaje błędne koło, które w końcu prowadzi do wyrzucania ubrań.

Pralka jest w niebezpieczeństwie!

Zanieczyszczenia w wodzie mogą uszkodzić tkaniny i pralkę. Elementy pralki są zagrożone nagromadzeniem się osadów. Części grzewcze są tam, gdzie woda się nagrzewa, a osad jest tam najczęstszy. Elementy te po pewnym czasie nadają się zazwyczaj tylko do wymiany. Możliwe są awarie, co zawsze jest zaskoczeniem. Osad może jednak pozostawać również w innych częściach pralki, takich jak bęben oraz wewnętrzne ścianki rur i węży. Elementy te mogą powodować uszkodzenia wody, a w końcu doprowadzić do zalania.

Czy musisz się martwić, jeśli Twój sprzęt jest jeszcze na gwarancji? Wielu producentów podaje, że woda używana do pracy urządzenia powinna być akceptowalnej jakości. Jeśli woda jest zbyt twarda lub zawiera inne zanieczyszczenia, gwarancja może nie zostać uznana.

Idealne pranie jest możliwe

Pranie nie musi być skomplikowane ani trudne. Istnieje wiele sposobów, aby uchronić swoje ulubione ubrania przed zniszczeniem i utrzymać sprawne działanie pralki. Oto kilka sugestii.

W sklepach można używać środków odkamieniających

Środki odkamieniające występują w wielu postaciach, w tym proszków, płynów i kapsułek. Środki te zapobiegają osadzaniu się kamienia w pralce dzięki zawartym w nich związkom. Środki te są bardzo promowane. Należy je dodawać do każdego prania, aby można je było stosować regularnie. Nie usuwają one osadów, ale chronią przed ich powstawaniem. Może się zdarzyć, że roczne wydatki są bardzo wysokie, a zastosowanie wymaga naszego zaangażowania.