Czy jesteś osobą, która ma twardą wodę? Nie jest to rzadka sytuacja. Większość gospodarstw domowych w kraju ma twardą lub bardzo twardą wodę. Jest to poważny problem z punktu widzenia gromadzenia się osadów w kuchni i łazienkach, a także trwałości instalacji grzewczych i wodno-kanalizacyjnych. Nic dziwnego, że ludzie szukają sposobów na zmiękczenie wody w domu. Jednak najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest centralny zmiękczacz wody. Dowiedz się, co to jest i jaki zmiękczacz wody wybrać.

Co to jest "twarda woda?"

Twardość wody jest powodowana głównie przez sole wapnia i magnezu. Im twardsza jest woda, z którą mamy do czynienia, tym większe jest ich stężenie. Należy zaznaczyć, że woda mineralna jest bardzo twarda, co paradoksalnie jest korzystne dla organizmu człowieka (dostarcza nam cennych minerałów). Jednak taka woda może być szkodliwa dla instalacji w Twoim domu.

Woda deszczowa i woda z górskich potoków to przykłady bardzo miękkiej wody.

Do określenia twardości wody stosuje się skalę (tzw. stopnie niemieckie). A więc:

  • 0-4 °dH= woda bardzo miękka, prawie pozbawiona minerałów
  • 4-8 °dH- woda miękka
  • 8-15 °dH - woda średnio twarda
  • 15-21 °dH - woda twarda (standard dla wody wodociągowej w przeważającej części naszego kraju). Twardość ta jest często spotykana również w wodzie używanej w gospodarstwach domowych.
  • 21 °dH lub więcej - bardzo twarda woda, występująca na obszarach wapiennych.

Używanie bardzo twardej lub twardej wody może mieć negatywne skutki

Wysoka twardość wody jest najbardziej widoczna w postaci białego, nieestetycznego żółknięcia armatury i przedmiotów sanitarnych w mieszkaniu lub domu. Jeśli po wzięciu prysznica zauważysz plamy na szklanych ścianach, może to być znak, że woda jest bardzo twarda. Pod ciśnieniem na głowicach pryszniców, korkach spustowych i bateriach umywalkowych można również zauważyć białawe kryształki.

Należy pamiętać, że twarda woda to coś więcej niż tylko problem estetyczny. Długotrwałe narażenie domu na działanie twardej wody może prowadzić do kosztownych konsekwencji. Najbardziej niebezpieczny jest kamień kotłowy. Gromadzi się on i pokrywa rury, wymiennik kotła, grzejniki, grzałki itp. Może być również widoczny na dnie.

Kamień może powodować znaczne obniżenie sprawności systemu grzewczego. Prowadzi to do wyższych rachunków za ogrzewanie i problemów z osiągnięciem żądanej temperatury w budynku.

3 mm warstwa twardej wody może powodować straty energii do 30%. Kamień jest również częstą przyczyną przedwczesnych awarii systemów i urządzeń grzewczych w budynkach. Chroń swój system przed kamieniem, inwestując w zmiękczacz wody.

Należy wspomnieć, że twarda woda może znacznie zwiększyć koszty utrzymania mieszkańców, ponieważ wymaga użycia większej ilości środków chemicznych (np. proszku do prania, sody zmiękczającej do zmywarek itp.

Woda z kranu

Rozwiązanie? Tylko centralny zmiękczacz wody

Od razu przestrzegamy przed podejmowaniem jakichkolwiek półśrodków. Problem twardej wody w domu rozwiąże zmywarka do naczyń lub pralka. Filtr odwróconej osmozy, który jedynie zmiękcza i uzdatnia wodę pitną, nie jest w stanie usunąć twardości z całego domu.

Najlepszym rozwiązaniem jest centralny zmiękczacz wody. Co oznacza słowo "centralny"? Zmiękczacz ten jest umieszczony na głównej linii doprowadzającej wodę do budynku. Woda przepływa przez zmiękczacz, zanim zostanie skierowana do poszczególnych odbiorników. Następnie woda jest uzdatniana w celu usunięcia soli mineralnych.

Należy zauważyć, że nowoczesne zmiękczacze wody mogą osiągnąć twardość wody, która jest zarówno bezpieczna dla instalacji, jak i korzystna dla ludzi. Nie zaleca się jednak zmiękczania wody do zera.

Centralny zmiękczacz wody posiada złoże, które od czasu do czasu musi być regenerowane solanką. Cały proces odbywa się automatycznie, często w środku nocy. Jedyną rzeczą, o której musi pamiętać użytkownik, jest regularne uzupełnianie tabletek solnych w zbiorniku (średnio 25 kg wystarcza na 2 lata - twardość wody jest różna).