Szukasz systemu uzdatniania wody, aby uzdatnić swoją wodę? Możesz zajrzeć do sklepu internetowego lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!

Każdego dnia woda w domu jest używana do różnych celów. Jednak nie każdy może być pewien, że z jego kranu płynie czysta woda. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są najczęstsze skargi mieszkańców miast na jakość ich wody?

Życie bez wody jest w miastach prawie niemożliwe. Nawet krótka przerwa w dostawie wody, trwająca zaledwie godzinę, może spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele procesów związanych z wodą jest zaangażowanych w nasze codzienne życie. Woda jest używana do wszystkiego, od mycia i kąpieli po gotowanie i zaspokajanie naszego podstawowego pragnienia. Jednak nie każdy może korzystać z wielu zalet, jakie oferuje woda wysokiej jakości. Dlaczego?

Woda z kranu o standardowej jakości

Większość mieszkańców miast ma dostęp do dużej ilości wody z kranu każdego dnia. Aby cieszyć się jej obecnością, wystarczy odkręcić kran. O całą resztę zadbają lokalne wodociągi. Są one odpowiedzialne za zapewnienie, że woda jest bezpieczna, czysta i w dobrym stanie. Muszą jak najszybciej rozwiązywać wszelkie problemy i awarie.

Trudno jest zgłaszać zastrzeżenia co do jakości przesyłanej wody. Musi ona spełniać wszystkie normy określone w najważniejszym polskim dokumencie dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Musi być wolna od mikroorganizmów, nie może zawierać związków chemicznych. Wodociągi dokonują wielostopniowego uzdatniania wody, codziennie przeprowadzając wiele badań, aby mieć pewność, że spełnia ona te wymagania. Klienci powinni być natychmiast powiadamiani w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów. Problemy te są rzadkie. W przypadku stwierdzenia obecności bakterii coli w wodzie w danej miejscowości, jest to natychmiast zgłaszane do mediów i podejmowane są działania naprawcze.

Wodociągi tak bardzo dbają o jakość wody, że prowadzą wiele kampanii mających na celu uczynienie wody bezpieczną do picia. Dlaczego mieszkańcy miast nie są bardziej przekonani o jakości wody płynącej z ich kranów?

Oto na co skarżą się mieszkańcy miast

Konieczne jest sprawdzenie stanu sieci wodociągowej doprowadzającej wodę do docelowego budynku. Wodociągi kontrolują jedynie doprowadzenie wody do budynku. Za resztę odpowiedzialna jest administracja. To właśnie tutaj mogą pojawić się problemy. Rury mogą nie być wymieniane od dłuższego czasu, szczególnie w starszych budynkach. Na jakość wody mogą mieć wpływ stare materiały, zła konserwacja lub niedostateczna konserwacja. W wodzie mogą znajdować się również substancje, które nawet jeśli nie występują w nadmiarze, mogą być drażniące. Oto skargi mieszkańców miasta.

Osad wapienny na dnie czajnika

Osady kamienia na dnie czajnika są tym, o czym najczęściej mówi się, gdy mowa o wodzie z kranu. Kamień tworzy się, gdy woda jest gotowana. Może on powodować szybsze zagotowanie wody i utrudniać użytkownikom picie przegotowanej wody. Zjawisko to jest spowodowane wysoką twardością wody. Jest ono bardziej widoczne, gdy twardość wody jest wyższa niż wody. Polskie normy dopuszczają 500 mg CaCO3/l, ponieważ nie ma dowodów na szkodliwość dla zdrowia. Należy również pamiętać, że kamień może osadzać się wszędzie tam, gdzie płynie twarda woda, a nie tylko na dnie czajnika. Dodatkowo woda jest twardsza, więc jej napięcie powierzchniowe jest wyższe. Może to prowadzić do wielu problemów. Po pierwsze, straty finansowe. Wyższe rachunki za ogrzewanie, naprawy, niemożność naprawienia kotła w okresie gwarancyjnym. Wielu producentów nie bierze pod uwagę gwarancji ze względu na zalecenie stosowania miękkiej wody do zasilania. To tylko kilka z wielu wad wody twardej. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Twarda woda w domu - Poznaj szokujące fakty!

Woda o nieprzyjemnym zapachu i smaku

Użytkownicy wody miejskiej powinni przestawić się na wodę butelkowaną zamiast przechodzić na wodę z kranu. Większość ludzi odrzuca wodę z kranu z powodu jej złego smaku i zapachu. Wiele mitów przekazywanych z przeszłości na temat niezdatności wody z kranu do picia jest często powodem odrzucenia wody z kranu.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie nie lubią wody. Czasami chodzi o indywidualne odczucia wobec wody. Nie ma dyskusji na temat smaku. Przyczyn niektórych problemów można szukać w obecności lub braku chloru i jego pochodnych. Nawet niewielkie jego ilości mogą zmienić właściwości organoleptyczne. Skąd się one biorą? Często są one wynikiem procesów dezynfekcji, które są niezbędne do utrzymania wody i jej wodociągów w dobrym stanie zdrowotnym i pełnym bezpieczeństwie mikrobiologicznym. Temat ten został szerzej omówiony w moim artykule: Chlorowana woda wodociągowa

Smak i zapach chloru i jego pochodnych może być psujący. Dotyczy to szczególnie osób z nadwrażliwością lub chorobami skóry. Regularne kąpiele w takiej wodzie mogą powodować podrażnienia skóry, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, suchość skóry, pojawienie się niedoskonałości.

Woda zawierająca zanieczyszczenia mechaniczne

Zły stan sieci wodociągowej może prowadzić do powstawania wody zawierającej zanieczyszczenia mechaniczne. Osad kamienny lub rdza mogą znajdować się w rurach i powodować przepływanie przez nie wody. Czasami z kranu może wyciekać brudna, mętna woda, która jest pełna piasku. Jest to bardzo rzadkie i zwykle dzieje się z powodu awarii.

Jakość wody można poprawić samemu

Wodę z kranu można polerować, aby poprawić jej jakość. Jest to łatwe i nie wymaga zbyt dużego wysiłku. Potrzebujemy jedynie dobrze dobranego urządzenia do uzdatniania wody, które zapewni nam najlepszą jakość i najwyższy komfort. Jeśli i Ty martwisz się o jakość swojej wody, oto kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Filtry kuchenne

Filtry kuchenne to prosty sposób na poprawę jakości wody w małych mieszkaniach i dużych gospodarstwach domowych. Te niewielkie urządzenia można z łatwością zamontować w szafce kuchennej. Oczyszczają one wodę z jednego punktu. Dostępnych jest wiele opcji, każda z nich ma inny stopień filtracji wody i dokładność oczyszczania. Wszystkie one mają jedną wspólną cechę: zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić bezpieczną, wysokiej jakości, smaczną wodę do picia.

Wśród produktów, które można znaleźć w sklepie internetowym, na uwagę zasługują systemy ultrafiltracji. Dobrym przykładem jest Ecoperla Slimline POU. Cały proces uzdatniania może odbywać się na miejscu, dzięki wbudowanej membranie oxfiltracyjnej. Nie posiada zbiornika magazynującego wodę, a naturalnie występujące minerały zostają zachowane. Właściwości organoleptyczne produktu ulegają znacznej poprawie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wkładu z węglem aktywnym.

Najpopularniejszym systemem jest system odwróconej osmozy. Istnieje wiele opcji. Ecoperla Profine Zero to nowoczesne, wydajne rozwiązanie, które nie zajmuje dużo miejsca. Posiada dwie Membrany osmotyczne pracujące równolegle. Ciekawą opcją jest wbudowany mieszacz, dzięki któremu można regulować ilość minerałów w wodzie. Innym przykładem jest system odwróconej osmozy Ecoperla Rosa, który pozwala na czerpanie dwóch rodzajów wody. Woda oczyszczona jest idealna do gotowania. Druga to woda bogata w magnez i wolny wodór, o właściwościach prozdrowotnych.