Budowa domu może być skomplikowanym zadaniem logistycznym. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Kocioł grzewczy jest jednym z podstawowych sprzętów, które wybiera się, aby zapewnić domownikom dobrobyt. Często na tym etapie zalecane jest zastosowanie zmiękczacza wody. Czy warto ponieść koszt takiego urządzenia? Czy można jeszcze wybudować dom ze zmiękczaczem wody, ale bez zmiękczacza?

Zmiękczacze wody cieszą się coraz większą popularnością. Stają się one coraz bardziej popularne, a mniej osób jest w stanie określić, czym one są. Dlatego też coraz więcej osób rozważa dokonanie takiej inwestycji w swoim domu. Istnieje wiele zmiękczaczy wody dostępnych zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Eksperci zalecają jak najszybsze zainstalowanie zmiękczacza wody. Ja polecam takie rozwiązanie. Swoje stanowisko przedstawię w tym artykule.

Wiele osób jest w trakcie projektowania lub budowy swojego domu. Są one dobrze poinformowane o problemach kamienia i twardej wody dzięki szerokim informacjom i poszukiwaniom w Internecie. Wielu architektów pracujących w biurach projektowych pyta również, czy chcieliby wygospodarować miejsce na montaż lub likwidację stacji uzdatniania wody. Pytają o zmiękczacze wody i czy taka inwestycja jest opłacalna.

Twarda woda - to problem, który prawdopodobnie występuje w Twoim domu!

Kamień na dnie czajnika, szary, trudny do usunięcia osad w głowicy prysznica i kranie, plamy na toalecie, tłuste plamy i osad w kawie lub herbacie - to wszystko są dobrze znane problemy, które wszyscy widzieliśmy w naszych domach, rodzinach i wśród znajomych. Wszystkie one pochodzą z jednego źródła - twardej wody. Zjawisko to było już wielokrotnie omawiane. Jest to najczęstszy problem w polskich wodociągach. Można go doświadczyć niezależnie od tego, skąd pochodzi woda. Wysoki poziom twardości wody można uzyskać zarówno z własnego ujęcia, jak i z wody pobieranej z sieci wodociągowej.

Twardość to właściwość, którą posiada woda. Szczegółowo wyjaśniłam ją już w artykule: Co to jest twarda woda i jak można ją zmiękczyć. Jest to cecha, która wynika głównie z obecności jonów wapnia i magnezu. Im wyższa twardość, tym będzie ich więcej. Dwa główne problemy mogą być spowodowane przez twardą wodę. Pierwszym problemem jest osad, znany również jako kamień. Temat ten został poruszony w artykule: Co to jest kamień? Wysokie napięcie powierzchniowe utrudnia zwilżanie powierzchni za pomocą wody. Dotyczy to również detergentów i innych płynów. aby się w niej rozpuścić.

W kraju dominuje twarda woda. Wodę tę można zmiękczyć. Jak można ustalić, czy w domu jest twarda woda? Przeprowadzenie własnego testu twardości wody jest najlepszym sposobem, aby się o tym przekonać. Najlepszy jest tester kropelkowy twardości wody. Jak przeprowadzić taki test, Zobacz:

Z twardą wodą jest wiele problemów!

Twarda woda może prowadzić do powstawania kamienia i wysokiego napięcia powierzchniowego wody. Może to prowadzić do wielu problemów domowych w wielu dziedzinach.

Bojler i instalacje wodno-kanalizacyjne

Twarda woda może mieć znaczący wpływ na kocioł grzewczy i instalacje wodno-kanalizacyjne. Producenci kotłów zalecają, aby przed rozpoczęciem grzania kotła zainstalować zmiękczacze wody. Uchroni to kocioł przed uszkodzeniem w pierwszych dniach. Kamień kotłowy to osad, który twarda woda pozostawia po przepłynięciu przez instalacje wodno-kanalizacyjne i do kotła grzewczego. Jest to węglan wapnia i magnezu. Powstaje on w wyniku rozkładu wodorowęglanów magnezu i wapnia w wysokich temperaturach. Osad może zawierać również krzemionkę, siarczan wapnia i wodorotlenek żelaza.

Energia cieplna może być tracona z powodu osadzania się kamienia podczas użytkowania kotłów grzewczych. Możliwe są lokalne niedogrzania i przegrzania. Rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć do 20%, gdy mamy twardą wodę. W przypadku instalacji sanitarnych osad gromadzi się na wewnętrznych ścianach rur. Zmniejsza to przekrój i powoduje awarie w rurach. Zmniejsza też przepływ i destabilizuje go. Powoduje również oscylację poziomu wody. Kamień przyspiesza powstawanie korozji, co skutkuje zmniejszeniem żywotności instalacji i wyższymi kosztami utrzymania. Więcej informacji można znaleźć tutaj: Remont kotłowni. Powinieneś zaplanować montaż zmiękczacza wody. Zanim włączysz centralne ogrzewanie, pomyśl o wateroftenerze.

Urządzenia gospodarstwa domowego

Podobnie jest ze sprzętem AGD, który ma kontakt z wodą. Zapewne widziałeś efekty działania środków odkamieniających na pralki. To samo dzieje się ze wszystkimi urządzeniami, które mają kontakt z wodą, w tym z ekspresem do kawy, żelazkiem i parownicą. Kamień gromadzi się z czasem i może prowadzić do kosztownych napraw lub przedwczesnej wymiany. Ten artykuł wyjaśnia, jak twarda woda wpływa na urządzenia gospodarstwa domowego.

Pralnia

Wiele problemów może powodować również twarda woda. Jednym z nich jest negatywny wpływ kamienia na elementy pralki. Osad może również pozostawać na tkaninach. Włókna mogą się również szybciej niszczyć, gdy są narażone na działanie twardej wody. Z kolei wysokie napięcie powierzchniowe sprawia, że jest mniej prawdopodobne, że płyn do zmiękczania tkanin lub proszek do prania rozpuści się tak szybko. Aby uzyskać czystą bieliznę, trzeba użyć znacznie więcej. Wpływa to nie tylko na Twój portfel, ale również na środowisko, ponieważ do otoczenia trafia więcej chemicznych proszków. Pełną listę strat w tym zakresie znajdziesz tutaj: Czy woda złej jakości niszczy pranie Jaki wpływ ma woda na tkaniny.

Czyszczenie

Czy wiesz, że twarda woda może powodować wzrost zużycia środków chemicznych do czyszczenia i prania? Wynika to z wysokiego napięcia powierzchniowego wody. Środki nie rozpuszczają się, więc trudniej jest je zmyć. Aby zobaczyć efekt, trzeba ich użyć prawie dwa razy więcej. O tym, między innymi, piszemy w artykule: Twarda woda w Twoim domu - szokujące fakty!

Osad z twardej wody jest nietrwały, ale też trudno go usunąć mechanicznie. Wystarczy kilka dni, aby osad ponownie utworzył się po kontakcie z twardą wodą. Gromadzi się w miejscach największego poboru wody, czyli Gromadzi się w miejscach poboru wody, czyli w kranach, bateriach prysznicowych, kabinach, wannach, zlewach. Powierzchnie te wymagają wiele wysiłku, czasu, a czasem silnych detergentów, które mogą podrażniać skórę. Kamień uszkadza armaturę. Właściciele domów z twardą wodą skarżą się na awarie spłuczek. Armatura łazienkowa może być łatwo uszkodzona przez szorowanie brudu z powierzchni. Dowiedz się więcej: Kamień na armaturze Dowiedz się, jak pozbyć się osadów z twardej wody.

Pielęgnacja włosów i ciała

Twarda woda nie jest najlepszym wyborem do pielęgnacji włosów i ciała. Regularne jej stosowanie może powodować podrażnienia, zaczerwienienia, swędzenie i pieczenie. Dzieje się tak, ponieważ twarda woda nie tylko podrażnia skórę, ale również spłukuje kosmetyki. Pozostawia to na skórze cienką warstwę resztek mydła, która utrudnia skórze oddychanie. Oprócz skóry głowy pojawiają się też inne problemy. Dla niemowląt, osób z egzemą i alergików twarda woda nie jest wskazana. Mogą one zostać zaostrzone przez twardą wodę.

Włosy mogą stać się bardzo matowe i puszące się, gdy są narażone na działanie twardej wody. Szampony i odżywki, które mają za zadanie wniknąć w łuski włosa, nie będą dobrze działać. To sprawia, że są trudne do opanowania i mogą powodować wypadanie włosów. Temat ten został omówiony bardziej szczegółowo w moim artykule: Kiedy twarda woda pogarsza zdrowie

Żywność i napoje

Twarda woda może również powodować uszkodzenia potraw i napojów. Twarda woda może powodować zmiany w smaku i aromacie potraw i napojów przyrządzanych z jej użyciem. Na kawie i herbacie przygotowanej w twardej wodzie mogą pojawić się tłuste plamy i osad. Twarda woda może spowodować, że warzywa stracą swój kolor. Niektóre wypieki mogą nie wyjść tak dobrze, jak niektóre warzywa. Twarda woda może również sprawić, że szklane naczynia zmatowieją i pozostawić plamy na naczyniach. W tym artykule znajdziesz więcej informacji: Czy twarda woda wpływa na to, co jemy To jest o wodzie i gotowaniu

Twarda woda może spowodować, że stracisz zdrowie, ale zmiękczacze wody mogą sprawić, że będziesz miał go więcej!

Z listy możliwych konsekwencji regularnego korzystania z twardej wody wynika, że przede wszystkim są straty. Do tych strat należą straty finansowe, straty czasu i stresu, a także straty dla środowiska. Z obliczeń wynika, że miesięczne zużycie zmiękczacza wody jest tańsze niż miesięczne zużycie wody o wysokiej twardości. Można to potwierdzić klikając tutaj: Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

Miękka woda to świetne utrzymanie instalacji w doskonałym stanie, wydajna praca kotła grzewczego, niskie rachunki za ogrzewanie, łatwe sprzątanie, świetna kondycja skóry i włosów oraz świetna jakość potraw i napojów przygotowywanych na miękkiej wodzie.

Chcemy, aby wszystko służyło nam jak najdłużej, gdy wydajemy dużo pieniędzy na nowy dom i nowy sprzęt. Dzięki miękkiej wodzie masz taką szansę.

Jak wybrać odpowiedni zmiękczacz wody?

Ta decyzja jest uzależniona od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wielkość złoża filtracyjnego. Określa się ją na podstawie zużycia wody, twardości, liczby osób w domu oraz liczby źródeł wody. Ważne są również same komponenty i ich solidność wykonania. Funkcje zmiękczacza wody. Jak wybrać ten najlepszy? W tym artykule wyjaśnimy zmiękczacz wody - jak działa. Recenzja, cena, gdzie kupić, Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego - jaki wybrać?

Jak przygotować przestrzeń do umieszczenia zmiękczacza wody

Zmiękczacze wody nie wymagają dużej ilości miejsca. Potrzebują płaskiej powierzchni, odpływu w pobliżu, odpływu z kanalizacji i odpowiedniej wysokości. Artykuł: Jak wybrać miejsce montażu zmiękczacza wody - Co jest ważne?

Jaką decyzję podjąć?

Koszt budowy domu może z łatwością sięgnąć pół miliona, ćwierć miliona lub więcej. Mimo, że jest to spory wydatek, nie wydaje się, aby był to drogi zakup. Można sporo zarobić zlecając jego montaż. Jest to inwestycja długoterminowa, która zwróci się w krótkim czasie. Zwiększy też żywotność innych urządzeń, a przede wszystkim skuteczność instalacji. Budujemy domy, które przetrwają pokolenia. Zmiękczacz wody może pomóc nam osiągnąć ten cel.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zakup zmiękczacza wody lub innej stacji uzdatniania wody to mądra decyzja. Nie wyobrażają sobie bez niego swojego domu. Po prostu nie warto budować domu bez uwzględnienia w projekcie zmiękczacza wody.