Wiele osób zdaje sobie sprawę, że zmiękczacze wody do prawidłowego funkcjonowania potrzebują soli. Czy jest ona niezbędna i jaki ma wpływ na zmiękczanie wody?

Jak jest naprawdę?

Zmiękczacze wody stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza te kompaktowe. Wraz z rosnącą popularnością przychodzi większa świadomość na temat ich działania. Wiele osób nie zna solnych zmiękczaczy wody i pyta mnie o nie. Osoby te wiedzą, że do działania tych urządzeń niezbędne są tabletki z solą. Nie wiadomo jednak, jaki jest jej udział i czy zmiękcza wodę.

Szybko wyjaśnię, co to oznacza i dlaczego sól tabletkowana jest zalecana do zmiękczaczy wody.

Co robi ta sól tabletkowana? Czy jest w stanie zmiękczyć wodę?

Większość zmiękczaczy wody jest wykonana z żywicą jonowymienną w celu zmniejszenia twardości wody. Złoże to ma specyficzne właściwości, które umożliwiają zachodzenie reakcji wymiany jonowej. Jony szkodliwych substancji są nadal obecne na złożu. Ich miejsce zajmują jednak jony neutralne.

W przypadku wody, która ma wysoki poziom twardości, proces wygląda następująco: woda surowa wpływa do zmiękczacza wody. Należy pamiętać, że etap ten jest bogaty w jony wapnia i magnezu, które odpowiadają za twardość. Jest ona usuwana z wszelkich szkodliwych jonów przez żywicę jonowymienną i zastępowana neutralnymi jonami sodu. Dzięki temu procesowi użytkownik może cieszyć się miękką wodą bez osadu. Skąd się biorą jony sodu w wodzie?

Właśnie z tego powodu stosuje się sól tabletkowaną. Ta jest potrzebna głównie do procesu regeneracji.

W jaki sposób działa?

Każdy zmiękczacz wody, który działa na zasadzie wymiany jonowej, posiada dodatkowy zbiornik na sól. Ważne jest, aby regularnie go uzupełniać. W wyniku połączenia soli tabletkowanej z wodą powstaje roztwór regeneracyjny.

Przepełnienie żywicy jonami wapnia i magnezu powoduje, że z czasem jej zdolność jonowymienna maleje. Czyszczenie złoża wymaga przeprowadzenia procesu regeneracji.

Podczas procesu regeneracji roztwór solanki jest wciągany do cylindra złoża. Roztwór solanki jest wciągany do cylindra złoża i zachodzi między nimi reakcja. Jony wapnia i magnezu, które wcześniej znajdowały się na złożu, zostają zamienione przez roztwór na neutralne jony sodu. Żywica jest ponownie gotowa do zmiękczania wody. Zbędne jony wapnia i magnezu są następnie wypłukiwane do kanalizacji.

Dowiedz się więcej o tabletkach solnych do zmiękczaczy wody.

Żywica jonowymienna nie służy tylko do zmiękczania wody

Żywice jonowymienne mogą być stosowane do zmiękczania wody, jak również do usuwania innych substancji, np. żelaza. Na rynku dostępne są również żywice wielofunkcyjne.

Kilka słów podsumowania

Jak widać z powyższej grafiki i opisu, sól jest niezbędna do regeneracji i w pewien sposób przyczynia się do zmiękczania wody.