Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz zajrzeć do sklepu internetowego lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!

Woda i odpowiednie nawodnienie organizmu są ważne w każdym wieku. Eksperci są zgodni, że seniorzy powinni zwracać szczególną uwagę na przyjmowanie płynów. Dlaczego? Jaka woda jest najlepsza dla seniorów? Ile wody powinni spożywać seniorzy, aby pozostać nawodnionym i zdrowym? Jak można wspierać seniorów w prawidłowym nawodnieniu w starszym wieku?

Temat nawodnienia był już kilkakrotnie poruszany na moim blogu. Temat ten został również poruszony w artykule: Ile wody powinnaś pić w czasie ciąży? Jakie są objawy odwodnienia i nadmiaru wody w organizmie? Prawidłowe nawodnienie organizmu jest ważne w każdym wieku ze względu na to, że nasze ciała składają się głównie z wody i potrzebują jej do wielu funkcji. W dzisiejszym artykule omówimy prawidłowe nawodnienie organizmu osób starszych. Temat ten jest szczególnie ważny, ponieważ wraz z wiekiem odczuwamy mniejsze pragnienie i łatwiej tracimy wodę.

Ile wody potrzebuje osoba starsza?

Waga jest najlepszym sposobem na określenie ilości płynów, które powinieneś spożywać każdego dnia. Według wielu źródeł powinno to być między 2 - 2,5 litra. Są to tylko średnie wartości i nie są one najlepsze. Poniższy wzór może być użyty do obliczenia nawodnienia:

0,03 litra płynów na każdy kilogram masy ciała

Pamiętaj, że woda spożywana z jedzeniem stanowi jedynie 20% do 20% wszystkich płynów w ciągu dnia. Jest to niewielka ilość, dlatego ważne jest, aby pić wodę.

Jak prawidłowo pić wodę w starszym wieku?

Osoby starsze w ogóle nie odczuwają pragnienia. Wynika to z obniżenia zdolności ośrodka mózgowego do odczuwania pragnienia. Układ ten nie dostarcza tak wielu informacji o potrzebie nawodnienia organizmu u osób starszych. Łatwo jest się odwodnić, co może utrudniać picie. Zjawisko to może wystąpić nawet po 50. roku życia. Podawanie napojów w mniejszych ilościach, ale częściej, wydaje się być najbardziej atrakcyjną formą. Zamiast podawać 1,5 litra wody, bardziej atrakcyjne jest oferowanie jej w szklankach. Jak widać, w codziennym menu powinny znaleźć się różnorodne napoje.

Dlaczego osoby starsze muszą nawadniać się bardziej niż inni?

Wraz z wiekiem spada wydolność organizmu i zachodzące w nim procesy. Wiąże się to z obniżeniem zdolności organizmu do regeneracji, zmianami w wyglądzie skóry oraz wieloma innymi dolegliwościami, które dotyczą układu mięśniowo-szkieletowego. Procesy te są uzależnione od nawodnienia organizmu.

Należy pamiętać, że z wiekiem zdolność kłębuszków nerkowych do filtrowania moczu spada nawet o 30%. Mocz staje się mniej zagęszczony i wzrasta wydalanie płynów. Nie musi to jednak oznaczać, że zostaną one uzupełnione. Również niektóre leki mogą powodować szybsze odwodnienie.

Odwodnienie może charakteryzować się:

  • Suchość, wysuszone usta
  • Przyspieszonym oddychaniem
  • zapadnięte oczy
  • Biegunka, wzdęcia, gazy

Odwodnienie może prowadzić do suchości w gardle, zawrotów głowy, mdłości, zawrotów głowy, zaburzeń widzenia i nagłych zmian temperatury u osób starszych.

Czy muszę pić tylko wodę?

Nawodnienie nie musi opierać się wyłącznie na wodzie. Warto uzupełnić codzienne nawodnienie o inne napoje, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze. Polecane są napoje mleczne, takie jak kefir, jogurt czy maślanka. Płyny te mają wysoką zawartość białka, wapnia i magnezu, a także witaminy D, A i witamin z grupy B. Można również dodawać soki owocowe i warzywne, a także surowe owoce i warzywa. Świetnym sposobem na nawodnienie organizmu są lekkie napary z zielonej herbaty, ziół takich jak rumianek, mięta czy kompot.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na zdrową dietę seniora. Zaleca się, aby obiady były dwudaniowe. Zawsze należy zaczynać od zupy. Taka zupa jest bogata w witaminy pochodzące z warzyw, a także doskonale nawadnia organizm.

Dobrym pomysłem jest ograniczenie ilości mocnych naparów herbaty i kawy do dwóch filiżanek dziennie. Należy unikać napojów alkoholowych, które dodatkowo odwadniają organizm. Seniorzy powinni unikać napojów energetycznych i gazowanych, które zawierają dużo cukru i sztucznych barwników.

Warto dbać o uzupełnianie elektrolitów

Elektrolity mogą zostać utracone z organizmu, jeśli jesteśmy odwodnieni. Osobom mającym problemy z prawidłowym piciem alkoholu zaleca się stosowanie preparatów elektrolitowych. Elektrolity to związki chemiczne wypełniające tkanki. Ich nadmierna utrata może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, zmęczenia, apatii, spadku formy ciała. Elektrolity to substancje takie jak potas i wapń, czy magnez.

Filtr kuchenny - sposób na pyszną wodę w każdej ilości

Domowy filtr kuchenny ułatwi uzyskanie czystej, bezpiecznej i smacznej wody w każdej ilości. Taki filtr może służyć do prawidłowego nawodnienia organizmu, a także jako baza do wielu gorących potraw i napojów, takich jak zupy czy sosy. Istnieje wiele opcji. Możesz wybrać w oparciu o jakość wody i swoje preferencje dotyczące tego, co chcesz, aby woda zawierała. Masz możliwość ultrafiltracji lub odwróconej osmozy. Sklep internetowy ma wiele ciekawych opcji.

Filtr kuchenny to niewielkie urządzenie, które składa się z wkładów filtracyjnych. Każdy z nich jest etapem filtracji. Zazwyczaj jest ich trzy lub więcej. Filtry kuchenne działają na zasadzie siły ciśnienia w układzie. Możliwe jest uzdatnianie wody za pomocą drugiej wylewki, która powinna być zamontowana na blacie w kuchni. Artykuł: Jaki filtr wybrać do uzdatniania wody w Kuchni? zawiera więcej informacji. Jakie filtry są dostępne?

Jest to świetny sposób na pozyskiwanie wody, szczególnie dla seniorów. Jest ona zawsze dostępna w domu, więc nie trzeba nosić ze sobą wielu butelek ani pamiętać o jej zakupie. Aby napełnić szklankę, wystarczy odkręcić kran od wylewki. Filtry kuchenne są łatwe w użyciu, a wymiana wkładów nie jest konieczna zbyt często.

Ultrafiltracja

Ultrafiltracja to ekonomiczna i przyjazna dla środowiska metoda pozyskiwania wody z wody zanieczyszczonej. Ultrafiltracja to filtr kuchenny, który przepływa przez wodę i nie wymaga przechowywania. Woda zawiera również naturalnie występujące minerały. Należy pamiętać, że nawet jeśli woda jest wyjątkowo twarda, to i tak pozostawi po sobie osad.