W wielu polskich domach występuje problem twardej wody. Nie chcemy być obojętni na jej skutki, ale chcemy zminimalizować jej wpływ na całe nasze gospodarstwo domowe. Czy zmiękczacz wody to najlepszy sposób na walkę z twardą wodą? Dlaczego nie warto stosować wkładu Narur z filtrem zmiękczającym?

Twarda woda - Problem staje się coraz bardziej dotkliwy.

Na terenie całego kraju można spotkać się z wysokim poziomem twardości wody. Zjawisko to jest najbardziej widoczne i łatwo rozpoznawalne. Osad na dnie czajnika. Do tej pory dominował pogląd, że należy go ignorować i stosować środki odkamieniające. Jednak świadomość rośnie i zmieniają się opinie na ten temat.

Ludzie zdają sobie sprawę, że wyparzony czajnik może doprowadzić do najmniejszego ubytku twardej wody. Zjawisko to zostało szczegółowo wyjaśnione w filmie.

W artykułach znajdują się szczegółowe informacje na temat skutków twardej wody.

Rozwiązania problemów z twardą wodą

Eksperci jednogłośnie popierają centralne zmiękczacze wody w celu rozwiązania problemów z twardą wodą. Urządzenia te są gwarantowanym sposobem na zmniejszenie twardości i przynoszą oczekiwane rezultaty. Mieszkańcy domu będą zadowoleni.

Ale, centralne zmiękczacze wody mogą nie być jedyną opcją, aby zmniejszyć twardość wody. Osoby szukające rozwiązania problemu twardości wody w swoim domu mogą zwrócić się do filtrów narurowych, które zawierają wkłady zmiękczające.

Rozwiązanie to jest dla nich atrakcyjne głównie ze względu na cenę. Zestaw zawierający dyfuzor i wkład zmiękczający kosztuje mniej niż zakup zmiękczacza wody. Czy jednak takie rozwiązanie jest wystarczające?

Filtry z wkładem zmiękczającym

Najpopularniejszym urządzeniem filtracyjnym na rynku jest filtr Narur. Ponieważ są one montowane na rurach , ich zaletą jest to, że zajmują bardzo mało miejsca. Dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach. Można w nich stosować różne wkłady filtracyjne.

Najpopularniejsze wkłady to te, które oczyszczają wodę z cząstek stałych. W ofercie sklepów z artykułami do uzdatniania wody znajdziesz również wkłady odżelaziające, zmiękczające i inne.

Wkłady zmiękczające występują w dwóch rozmiarach: 10-calowym i 20-calowym, odpowiednio. Wkład zmiękczający Aquafilter FCST20BB oraz Aquafilter FCCST20BB to dwa przykłady takich produktów, które oferujemy online.

Wnętrze wkładu wypełnione jest żywicą jonowymienną. Pozwala to na zmniejszenie twardości wody zgodnie z zasadą handlu jonami. Przepływ wody do wkładu zmiękczającego powoduje, że jony wapnia i magnezu są wymieniane na neutralne jony sodu. Zmiękczona woda przepływa w głąb systemu, natomiast jony tworzące twardość pozostają na złożu filtracyjnym.

Właściwości żywicy jonowymiennej zaczynają się zmniejszać z czasem i większą ilością przepływającej wody. Nie ma wystarczająco dużo miejsca dla nowego wapnia i magnezu.

Możliwe jest reaktywowanie żywicy kationowej we wkładzie za pomocą roztworu chlorku sodu. Nie robi tego wiele osób, ponieważ samodzielne przeprowadzenie regeneracji jest trudne, czasochłonne i uciążliwe. Najczęściej wkład zmiękczający można wymienić na nowy, jeśli jego wydajność spadła.

Zmiękczacze wody

Zmiękczacze wody można znaleźć na ujęciu wody do budynku. Występują zarówno w wersji kompaktowej, jak i dwuczęściowej. Różnią się wyglądem, podzespołami oraz ilością złóż filtracyjnych w środku. Istnieją małe zmiękczacze wody, jak Ecoperla Vita 12, która ma 12 litrów materaca, czy Ecoperla Slimline CS 14, która ma 14 litrów. Są też modele o dużej mocy. Przykładem może być Ecoperla Softower L, który mieści aż 60 litrów żywicy jonowymiennej.

Złoże filtracyjne to żywica jonowymienna. Pozwala ona na wymianę wapnia i magnezu na neutralne jony sodu. Zmiękczacz wody działa automatycznie. Głowica steruje pracą i regeneracją.

Regeneracja odbywa się za pomocą roztworu solanki. Ten roztwór solanki jest wykonany z wody i soli, która została wcześniej dodana do zbiornika. Film zawiera szczegółowe wyjaśnienie działania zmiękczacza wody.

Więcej informacji na temat działania i konserwacji zmiękczacza wody można znaleźć w artykułach: Jak działa?, Jak o niego dbać? oraz Ile kosztuje jego eksploatacja.

Co łączy zmiękczacze wody, filtry narurynowe i siebie nawzajem?

Zmiękczacze wody i filtry Narurine z wózkami zmiękczającymi to dwa zupełnie różne produkty. Mają jednak wiele wspólnych cech.

Proces wymiany jonów

Po pierwsze, jest podstawą zmiękczaczy wody i filtrów wody z wózkami zmiękczającymi.

W obu przypadkach wykorzystuje się ten sam materiał filtracyjny - żywicę jonowymienną. Zmiękczanie wody działa w ten sam sposób. W obu przypadkach widać, że pojemność złoża w pewnym momencie się wyczerpuje.

Wstępna filtracja mechaniczna

Filtracja wstępna jest wymagana zarówno w przypadku zmiękczaczy wody jak i filtrów narurynowych z wkładami zmiękczającymi. Aby zapobiec obecności tych urządzeń w systemie należy zastosować filtr narurowy wyposażony we wkład mechaniczny. Jest on odpowiedzialny za wychwytywanie wszelkich cząstek stałych, które mogłyby wpłynąć na skuteczność działania zmiękczacza wody lub spowodować jego awarię.

Jakie są różnice w rozwiązaniach?

Czas zrozumieć różnice pomiędzy centralnymi zmiękczaczami wody a filtrami kasetowymi.

Skuteczność działania

Podstawowym rozróżnieniem jest skuteczność obu rozwiązań. Zmiękczacze wody są fabrycznie ustawione na redukcję twardości wody. Jeśli nie chcemy korzystać ze zmiękczonej całkowicie wody (niektórym może przeszkadzać fakt, że trudno spłukać nią szampon czy mydło), możemy regulować twardość na wyjściu za pomocą mieszacza. Użytkownik sam decyduje, z jakiej wody chce korzystać i może ją dostosować do swoich potrzeb.

Filtry narurowe nie pozwalają nam kontrolować twardości wody, z której korzystamy. Poza tym początkowa redukcja jest bardziej precyzyjna niż późniejsze etapy.

Powierzchnia filtra

Filtry Narurine z wózkami zmiękczającymi mają bardzo małą powierzchnię filtracyjną. Woda nie ma zbyt długiego kontaktu z żywicą. Szybko przepływa przez wkład, co może mieć znaczący wpływ zarówno na skuteczność, jak i wyniki procesu zmiękczania wody. Żywotność złoża wynosi około 3 miesięcy. Może jednak trwać dłużej, jeśli parametry wody są mniej niż idealne.

Zmiękczacze wody mają dużą powierzchnię filtracji. Woda zmiękcza się równomiernie i dokładnie, gdy ma długi kontakt. Cały proces utrzymuje się przez wiele lat dzięki regularnej regeneracji.

Twardość wody

Nawet z wodą o bardzo dużej twardości poradzą sobie centralne zmiękczacze wody. Parametr ten nie jest istotny, ponieważ woda za każdym razem jest uzdatniana tak samo skutecznie i dokładnie.

Przy twardości wody mniejszej niż , stosuje się filtr Narur i wkłady zmiękczające. Wysoka twardość wody sprawia, że stosowanie takiego urządzenia jest nieekonomiczne ze względu na konieczność częstej wymiany wkładów i słabe efekty.

Koszty eksploatacji.

Zakup filtra narurowego z zestawem zmiękczającym jest bardziej przystępny niż zakup profesjonalnego zmiękczacza wody. Jednak kwestia kosztów eksploatacji nie jest już tak oczywista.

Może się okazać, że koszt zakupu wkładów zmiękczających jest wyższy niż koszt utrzymania centralnego zmiękczacza wodyprzy wyższych poziomach twardości.

Dlaczego zmiękczacz wody jest lepszym wyborem niż zmiękczacz?

Eksperci odradzają instalowanie w całym systemie filtra narurowego z wkładami zmiękczającymi. Wynika to z ich niskiej skuteczności, znikomego efektu i wysokich kosztów eksploatacji.

Centralny sanityzator wody daje lepsze efekty i wymaga mniejszej konserwacji. Woda może mieć odpowiednio długi czas kontaktu ze złożem i może być poddana dokładnej wymianie jonowej. Urządzenie to jest trwałe i może zapewnić miękką wodę przez wiele lat nawet przy dużej twardości wody.

Jaki jest najlepszy czas na wybór filtra z wkładem skośnym?

Filtr Narur powinien być stosowany z wkładem zmiękczającym w ostateczności. Rozwiązanie to warto rozważyć, jeśli w gospodarstwie domowym nie ma możliwości zainstalowania zmiękczacza wody (np. brak odpływu do kanalizacji lub miejsca). W takich przypadkach lepiej zapewnić jakiekolwiek zabezpieczenie kotła grzewczego i instalacji wodno-kanalizacyjnej niż nie robić nic.