Poszukujesz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w sklepie internetowym lub porozmawiać z ekspertem!

Coraz większą popularnością cieszą się filtry do wody, dzięki którym można zastąpić plastikowe butelki. Dzięki temu uzyskujemy większe oszczędności i mniej plastiku. Ale co z wkładami, które są już w użyciu? W jaki sposób można się ich pozbyć? Jak pozbyć się zużytych wkładów filtrujących?

Metody ekologiczne są modne

Ekologia jest coraz częściej poruszana w różnych kontekstach. Dobre praktyki, które chronią środowisko, stają się coraz bardziej popularne i powszechne. Nie jest niczym niezwykłym zabieranie własnych toreb i pojemników na zakupy, wyprzedaże garażowe, czy do wyrzucania śmieci. Wielokrotnie pisałem o wyzwaniach związanych z redukcją odpadów i ekologią w kontekście uzdatniania wody. 

Czas zastąpić butelki z wodą filtrami do wody

Eksperci i inne osoby zaangażowane w walkę o lepsze środowisko zachęcają do przestawienia się na wodę filtrowaną z butelkowanej. Weźmy pod uwagę, że dziennie zużywamy średnio 1 litr wody. Oznacza to, że w ciągu miesiąca zużyjemy około 5 kartonów wody. To bardzo dużo odpadów, które nie zawsze trafiają do recyklingu. Możemy mówić o nagromadzeniu kilogramów w ciągu miesiąca. Filtr dzbankowy pozwala nam zastąpić wszystkie butelki jednym wkładem, który waży około 150 gramów. Komplet wkładów do odwróconej osmozy należy wymieniać co pół roku, a do ultrafiltracji raz w roku.

Gospodarstwo domowe produkuje mniej odpadów. To znaczna oszczędność i ulga dla naszego środowiska. To także niższe koszty w czasie.

Domowe systemy uzdatniania wody mogą przynieść wiele satysfakcji, jeśli chodzi o jakość wody pitnej. Choć oczyszczają wodę przez długi czas, nic nie trwa wiecznie. Zarówno centralne stacje uzdatniania wody, jak i filtry kuchenne w końcu ulegają zużyciu. W takich przypadkach wymiana może prowadzić do powstania odpadów, które trzeba zutylizować. O tym jak często wymieniać wkłady do filtrów do wody lub złoże filtracyjne pisałam już w artykule: Jak często wymieniać filtry do wody. Jak radzić sobie z wkładami i złożem filtracyjnym?

Dzbanki filtrujące mogą służyć do utylizacji wkładów filtrujących

To pytanie dotyczy przede wszystkim dzbanków filtrujących. Artykuł: Czy warto kupić dzbanek filtrujący? wyjaśnia czym są i jak są klasyfikowane. Zużycie wkładów waha się od jednego do dwóch na miesiąc w zależności od jakości i ilości wody. Nie jest dobrym pomysłem wyrzucanie ich do odpadów komunalnych. Jest wiele sposobów, aby sobie z nimi poradzić.

Wiele osób skontaktowało się z producentami, aby zapytać o możliwość recyklingu. Coraz więcej marek oferuje taką opcję dla swoich produktów. Zużyte wkłady filtracyjne można oddać w wielu miejscach w Polsce, m.in. w sklepach i instytucjach publicznych. Wkłady są odbierane przez producenta. Pojemniki te są następnie wysyłane za granicę, gdzie są demontowane, a poszczególne części są regenerowane lub poddawane recyklingowi. Jest to świetne rozwiązanie, a lokalizacje i możliwości można sprawdzić na konkretnych stronach internetowych, gdzie znajdują się informacje o produktach poszczególnych firm. Możesz również wrzucić tego typu odpady do pojemników na trudne śmieci. Artykuły te można również znaleźć w supermarketach i miejscach publicznych. Są one również bardziej powszechne na osiedlach mieszkaniowych.

Można również rozmontować wkłady filtracyjne, aby rozdzielić je na mniejsze części w celu ich prawidłowego posortowania. Po zdjęciu obudowy można wrzucić zawartość do pojemnika na plastik lub tworzywa sztuczne. Wypełnienie może trafić do pojemnika na śmieci zmieszane.

Wkłady do filtrów odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza może być najskuteczniejszym sposobem uzdatniania wody do picia. Istnieją trzy podstawowe modele, które zawierają membranę i trzy wkłady. Istnieją jednak również modele zaawansowane, które mogą mieć nawet osiem stopni. Ponieważ wkłady są wykonane z różnych materiałów i produkowane przez różnych producentów, ważne jest, aby uzyskać informacje od dystrybutora lub producenta o tym, co zrobić z wkładem i jak się go pozbyć. Coraz powszechniejsze staje się oferowanie zwrotu kartridży do producenta w celu recyklingu.

Większość kartridży jest wykonana z plastiku i powinna być wyrzucana do tego typu pojemnika. Możesz łatwo pociąć wkłady z węglem aktywnym i wyrzucić je do bioodpadów. Wiele wkładów zawiera węgiel aktywny o wysokiej porowatości, który dobrze utrzymuje wilgoć. Może on być stosowany w ogrodnictwie.

Wkłady do ultrafiltracji

Ultrafiltracja staje się bardziej popularna niż odwrócona osmoza. Ultrafiltracja może oczyszczać wody o średnim i niskim zanieczyszczeniu. Wymiana wkładu zalecana jest tylko raz na 12 miesięcy. Modele ultrafiltracyjne często oferują tę opcję, co czyni je jednymi z najbardziej przyjaznych dla środowiska filtrów kuchennych. Odwrócona osmoza może być również stosowana do utylizacji starych wkładów filtracyjnych. Najlepiej jest uzyskać tę informację od producenta. Można oddzielić plastik od wkładu, a następnie wydzielić kolejno plastik i śmieci mieszane. Na trudne odpady najlepiej jest przeznaczyć pojemnik, a w przypadku wkładów węglowych rozciąć je i odpowiednio rozdysponować.

Wkłady filtracyjne

Problem ten nie ogranicza się tylko do wkładów filtracyjnych. Może on występować również w przypadku centralnych stacji uzdatniania wody, takich jak zmiękczacze wody oraz kolumny węglowe, odmanganiacze, odmanganiacze. Urządzenia te posiadają złoża filtracyjne, które są bardziej wydajne i starczają na dłużej niż małe wkłady. Czas pomiędzy wymianami może wynosić od 2-3 do 15 lat. Co zrobić z filtrem, który jest już zużyty? Najlepiej jest wezwać specjalistę, jeśli potrzebny jest serwis. Producent poda również informacje o tym, jak należy utylizować wkłady filtrujące. Ze względu na różnorodność substancji nie ma jednego właściwego sposobu utylizacji wkładów filtrujących.

Wiele firm serwisowych odbiera i utylizuje zużyte wkłady filtrujące w dużych ilościach. Jest to zazwyczaj wliczone w koszt domowych stacji uzdatniania wody. W przypadku wymagań przemysłowych czasami utylizacja jest traktowana jako oddzielna usługa.

Różne rodzaje wkładów filtracyjnych mogą być zakodowane jako odpady i odpowiednio utylizowane. Ważne jest, aby duże ilości wkładów filtracyjnych były usuwane w odpowiedni sposób.

Najlepiej zwrócić się do producenta

Warto dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej pozbywać się wkładów i filtrów. Wiele z tych materiałów można poddać recyklingowi, co jest zarówno przyjazne dla środowiska, jak i korzystne ekonomicznie. Nie jest dobrym pomysłem wyrzucanie całych wkładów do odpadów zmieszanych, zwłaszcza jeśli zależy Ci na ochronie środowiska. Są lepsze sposoby!