Ogrzewanie podłogowe to metoda częstszego ogrzewania domów. Choć rozwiązanie to ma wiele zalet, to jednak ma pewne ograniczenia i wymagania, które również muszą być spełnione, aby działało prawidłowo. Jednym z najważniejszych aspektów jest jakość wody. Dlaczego woda jest tak twarda?
Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe można wykorzystać do ocieplenia całego budynku lub tylko niektórych pomieszczeń. Jest ono opłacalne i oferuje wiele korzyści, pod warunkiem, że projekt został dobrze przemyślany.
Główną zaletą tego systemu jest możliwość uzyskania pionowego rozkładu temperatury w pomieszczeniach, optymalnego dla człowieka. Dla większości ludzi ciepło będzie bardziej komfortowe, ponieważ stopy pozostaną ciepłe, a powietrze w wyższych partiach pomieszczeń będzie chłodniejsze i łatwiejsze do oddychania.
System ogrzewania podłogowego można zaliczyć do niskotemperaturowych. Konstrukcja podłogi sprawia, że jest ona tylko o kilka stopni cieplejsza od pomieszczenia. Jest to rozwiązanie niezwykle przyjazne alergikom i astmatykom, ponieważ nie unosi się kurz. Ciepło utrzymywane jest w strefie przebywania mieszkańców.
Temperatura pracy systemu wynosi zazwyczaj od 30-38 do 60 stopni Celsjusza. Ogrzewanie podłogowe dobrze współpracuje z pompami ciepła, kolektorami kondensacyjnymi lub słonecznymi.
Ogrzewanie pomieszczeń może być bardziej efektywne, gdy można precyzyjnie kontrolować ilość wytwarzanego ciepła. Koszty ogrzewania mogą być zmniejszone nawet o 30%, jeśli system grzewczy jest odpowiednio wdrożony.
Cała instalacja może być ukryta, co zapewnia więcej miejsca do przechowywania i estetyki.
Jaki rodzaj ogrzewania podłogowego preferują Polacy?
Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego : wodne ogrzewanie podłogowe oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe. To pierwsze jest bardziej popularne wśród inwestorów. Ogrzewanie wodne jest trudniejsze w montażu i droższe, ale nadal jest stosunkowo przystępne cenowo. Odwrotnie jest w przypadku ogrzewania elektrycznego.
Ten typ ma też ważną zaletę: może być stosowany jako system chłodzenia podłogowego z ogrzewaniem wodnym.
Wodne ogrzewanie podłogowe sprawia, że o wiele łatwiej o błędy. Jeśli nie przestrzega się zasad, jastrych i rury mogą zawieść. Profesjonalna i doświadczona ekipa instalacyjna jest ważna, ale to nie jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę.
Jakie są możliwe problemy?
Podłoga grzewcza z zatopionymi przewodami wytrzyma około 50 lat, jeśli zostanie prawidłowo zainstalowana. Dobrej jakości materiały są warunkiem koniecznym do wykonania instalacji. System musi być zabezpieczony przed przegrzaniem.
Aby wszystko działało sprawnie i nie zawiodło, należy najpierw rozważyć i przestrzegać maksymalnego obciążenia dopuszczonego przez producenta. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, może dojść do pęknięć.
Należy również sprawdzić temperaturę wody, która zasila obwody.
O ile jakość i sposób użytkowania instalacji jest ważny, to najczęstszym błędem jest zapominanie o czynniku zasilającym wodę w systemie ogrzewania wodnego. Jest nim właśnie woda.
Musi ona spełniać wymagania określone przez producenta. Niska jakość może prowadzić do wielu problemów. Wysoka twardość wody jest jednym z najpoważniejszych problemów. Należy pamiętać, że woda stosowana w obwodach nie może się pienić, powodować korozji ani tworzyć różnego rodzaju osadów.
W artykule Woda w systemie grzewczym - jakie parametry powinna mieć? znajdują się szczegółowe informacje na temat parametrów wody stosowanej w systemach grzewczych.
Twarda woda - poważny problem eksploatacyjny
Wysoki poziom twardości wody to jeden z najczęściej występujących problemów. Może się to zdarzyć niezależnie od źródła. Jest to problem dla wszystkich instalacji, ale szczególnie dla ogrzewania podłogowego. Jest to potocznie nazywane kamieniem kotłowym. W tekście wyjaśnimy, jak powstaje.
Twarda woda może spowodować poważne szkody w gospodarstwie domowym.
Twardą wodę można znaleźć zarówno w wodzie wodociągowej, jak i w wodzie z własnego ujęcia. Wysoki poziom jonów wapnia i magnezu nie jest uważany za zagrożenie dla zdrowia. Zgodnie z obowiązującą normą, maksymalne stężenie wody może wynosić nawet 500 mg CaCO3/l.
Z technicznego punktu widzenia wartość ta nie jest jednak korzystna. kamień będzie się gromadził w miarę przepływu wody przez obieg. Rury ogrzewania podłogowego prowadzone są w specyficzny sposób. Może to prowadzić do gromadzenia się osadów na zakrętach.
Nagromadzenie osadów może powodować wzrost temperatury, przegrzanie lub niedogrzanie. Może również powodować spadek wydajności i krótszą żywotność kotła grzewczego. Pod osadami możliwe jest wystąpienie korozji.
Kamień kotłowy może "odrywać się" od powierzchni podczas przepływu, powodując znaczną różnicę temperatur pomiędzy osadem, który się utrzymuje, a osadem, który się nie utrzymuje. System może być również zatkany przez kamień w obiegu z wodą. Może to prowadzić do awarii.
Już 1 mm osad może spowodować spadek wydajności do 5% w systemach grzewczych. Koszty ogrzewania mogą wzrosnąć nawet o 8% przy tak małej warstwie.
Czy zmiękczanie wody jest wymagane?
Właściciele ogrzewania podłogowego nie chcą, aby system uległ awarii. Jego naprawa jest pracochłonna i czasochłonna. Cały system znajduje się pod podłogą, więc wymaga usunięcia nawierzchni.
Wiele osób decyduje się na zmiękczanie wody ze względu na potencjalne straty, jakie można ponieść w przypadku korzystania z twardej wody. Woda nie powinna być całkowicie zmiękczona, ale powinna mieć niższą twardość.
Dopasuj system grzewczy do twardości wody. Producenci mogą udzielić wskazówek.
Wydaje się, że zainstalowanie zmiękczacza wody to dobry pomysł. Żywica jonowymienna oczyszcza wodę. Zastosowanie mieszacza w zmiękczaczu pozwala na określenie twardości wody po uzdatnieniu.
Szczegółowe informacje o zmiękczaczach wody znajdziesz tutaj: Zmiękczacz wody - czy to naprawdę działa? Recenzje, cena i gdzie kupić?
Zmiękczona woda to nie tylko świetny sposób na ochronę systemu ogrzewania podłogowego przed kamieniem, ale także znaczne ułatwienie codziennego życia. Zobacz artykuł: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?
Miękka woda nie uszkadza urządzeń domowych, które wykorzystują ją do działania. Dzięki niej możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na detergentach i odkamieniaczach. Zauważysz znaczną poprawę wyglądu swoich włosów i skóry. Twoje doświadczenia związane z myciem również powinny być przyjemniejsze. Zniknie problem zmatowienia na armaturze łazienkowej, a sprzątanie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.
Warto zauważyć, że uruchomienie zmiękczacza wody w gospodarstwie domowym jest mniej kosztowne niż korzystanie z wody o wysokiej twardości. Niniejszy artykuł potwierdza tę tezę.
Lepiej walczyć z przyczyną niż ze skutkami
To hasło ma zastosowanie w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego. Oczekiwane efekty w zakresie wytwarzania ciepła uzyskamy, dbając o odpowiednią jakość wody w obiegu. Dodatkowo zmniejszy to szansę na wystąpienie awarii. Zmiękczacz wody może być również świetnym dodatkiem do codziennego życia.