Zmiękczacz wody może przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia i Twojego gospodarstwa domowego, w tym bardziej miękką skórę i włosy, czystsze naczynia, bardziej żywe pranie i niższe rachunki za media. Ale te zalety nie pojawiają się przypadkowo. Zmiękczanie wody jest zasilane przez skomplikowany proces naukowy, który wykorzystuje ładunki jonowe do wykonania pracy.

Poniżej przedstawiamy, jak działa proces zmiękczania wody i jakie korzyści może przynieść w kilku różnych aspektach Twojego codziennego życia.

Jak wspomniano, zmiękczanie wody wykorzystuje proces wymiany jonowej w celu wyeliminowania twardych minerałów wapnia i magnezu z naszej wody - dwóch minerałów, które nie są tak skutecznie usuwane przez filtrację mechaniczną. Proces wymiany jonowej jest ułatwiony przez kulki żywicy w zmiękczaczu, które są naładowane jonami sodu.

Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak działa zmiękczacz wody.

 1. Po pierwsze, wodociąg w Państwa domu wysyła twardą wodę zawierającą wapń i magnez do zbiornika mineralnego zmiękczacza wody - głównego zbiornika, w którym zachodzi proces zmiękczania.
 2. Twarda woda przepływa następnie przez kulki żywicy w zbiorniku mineralnym, które są zazwyczaj wykonane z polistyrenu (plastiku) i są naładowane jonami sodu. Kulki żywicy są anionami (naładowanymi ujemnie), podczas gdy wapń i magnez są kationami (naładowanymi dodatnio).
 3. Ponieważ przeciwne ładunki przyciągają się, twarde minerały zostają przyciągnięte do perełek żywicznych i przyczepiają się do nich podczas przepływu przez zbiornik, usuwając w ten sposób twardość z naszej wody. Po tym jak perełki zaczepią o jon minerału, uwalniany jest również jon sodu.
 4. Miękka woda, z usuniętymi twardymi minerałami, które pozostały przyczepione do perełek żywicy w zbiorniku, wypływa ze zbiornika i trafia do kranów w Twoim domu, gdzie może być używana do picia, kąpieli, gotowania i innych celów.
 5. Z biegiem czasu, twarda woda wpływająca do zbiornika z minerałami powoli wyczerpuje i zużywa skuteczność perełek żywicznych. W końcu, nie ma tylko tyle zmiękczania kulki żywicy może wykonać bez rozpoczęcia regeneracji.

Ten proces regeneracji zmiękczacza wody jest ułatwiony automatycznie przez zawór kontrolny zmiękczacza, który wykorzystuje miernik do pomiaru ilości wody przechodzącej przez zbiornik i do domu. Zanim perełki żywicy są w stanie stać się całkowicie wyczerpane, zawór kontrolny automatycznie inicjuje regenerację perełek.

Cykl regeneracji zmiękczacza wody jest zaprogramowany w zaworze kontrolnym i jest taktowany w oparciu o szereg czynników, w tym:

 • Wielkość twojego domu
 • Liczba mieszkańców domu
 • Twardość wody wpływającej do zbiornika

Zbiornik solanki

Zbiornik solanki również odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji. Zbiornik solanki jest krótszym zbiornikiem, który znajduje się bezpośrednio przy zbiorniku mineralnym. Mieści on wysoko skoncentrowany roztwór soli (a czasami także potasu), który służy do przywrócenia dodatniego ładunku kulkom żywicznym, zanim zostanie on wyczerpany.

Sól jest ręcznie dodawana do zbiornika solanki, a następnie rozpuszcza się w wodzie znajdującej się na dnie zbiornika. Zawór kontrolny zawiadamia zbiornik solanki, gdy nadchodzi czas, aby roztwór został przeniesiony do zbiornika i wspomógł regenerację. Aby Twój zmiękczacz działał skutecznie i efektywnie, musisz upewnić się, że w zbiorniku solanki nigdy nie zabraknie soli.

Korzyści płynące z miękkiej wody

Kiedy wszystko jest powiedziane i zrobione, proces wymiany jonowej zasilający zmiękczacz wody wyeliminował twarde osady mineralne w naszej wodzie, aby pomóc nam cieszyć się:

 • Bardziej miękką skórą i włosami
 • Czystsze, mniej kruche naczynia
 • Jaśniejsze pranie
 • Niższe rachunki za media
 • Trwalsze urządzenia
 • Zmniejszona ilość kamienia i osadów z mydła
 • I więcej