Szukasz systemu uzdatniania wody, aby uzdatnić swoją wodę? Możesz sprawdzić w sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!

Pojawił się nowy gadżet, który jest specjalnie zaprojektowany dla centralnych zmiękczaczy wody. Wielu producentów oprócz filtrów mechanicznych, soli tabletkowanej i podstawowych akcesoriów instalacyjnych oferuje również generatory chloru. Co to jest chlorator, czyli generator chloru? Dlaczego warto go zainstalować? Do czego dokładnie służy?

Co to jest chlorator (chlorator)?

Akcesorium to generator chloru, który można znaleźć w pobliżu głowicy sterującej. To niewielkie, automatyczne urządzenie dezynfekuje złoże filtracyjne i wnętrze urządzenia do uzdatniania wody wolnym chlorem. Urządzenie to służy do regeneracji stacji uzdatniania wody za pomocą roztworu solanki. Regeneracja urządzenia trwa zaledwie kilka minut, aby zakończyć chlorowanie złoża.

Co generator chloru robi dla stacji uzdatniania wody?

Właściwości dezynfekcyjne wolnego chloru z generatora chloru są powszechnie znane. Stosuje się go do dezynfekcji studni i większych odcinków sieci wodociągowej. Jego rola polega na oczyszczaniu i odświeżaniu złoża filtracyjnego. Cały proces jest całkowicie bezpieczny zarówno dla urządzenia, jak i jego użytkowników. Zapobiega rozwojowi i ewentualnemu wtórnemu skażeniu wody.

Czy generator chloru jest zalecany do stosowania?

Generatory chloru mogą być cennym akcesorium, zwłaszcza jeśli Twoja woda pochodzi z własnej studni. Jest to woda, która jest najbardziej podatna na skażenie mikrobiologiczne. Powodzie, roztopy i inne okoliczności mogą powodować skażenie wody. Mikroby zainfekowane przez skażoną wodę pozostaną w urządzeniu i na materacu. Wolny chlor jest silnym środkiem dezynfekującym, który zabija mikroorganizmy i zapobiega ich rozwojowi. Zwiększa to bezpieczeństwo i zmniejsza prawdopodobieństwo spożycia skażonej wody.

Generator chloru może być również przydatny, gdy stacja uzdatniania wody jest wykorzystywana sezonowo. Stacje wielofunkcyjne i zmiękczacze wody stały się bardziej popularne w domkach letniskowych. W takich przypadkach po sezonie stacja uzdatniania wody pozostaje bez nadzoru. Trudno jest wysuszyć urządzenie znajdujące się wewnątrz. Również woda pozostawiona w zakamarkach lub na złożu filtracyjnym może doprowadzić do rozwoju mikroorganizmów i filmu biologicznego. Po włączeniu stacji uzdatniania wody, generator chloru czyści i odświeża filtr. Higiena jest koniecznością!

Jakie są zastosowania generatora chloru?

Generatory chloru są używane do regeneracji urządzeń do uzdatniania wody za pomocą chlorku sodu, dobrze znanej soli regeneracyjnej. Adaptery te mogą być używane do podłączenia do zmiękczaczy wody i stacji wielofunkcyjnych. Możliwe jest również, aby adapter został podłączony do stacji usuwania azotanów. Niektóre uzdatniacze wody wyposażone są w generatory chloru. Gadżet ten musi być dopasowany do modelu głowicy sterującej.

Jak działa generator chloru (chlorator lub komórka chlorująca)?

Generator chloru działa sam z siebie. Jego działanie polega na wytwarzaniu wolnego chloru, który jest znany ze swoich właściwości dezynfekujących. Niskie napięcie jest przykładane do roztworu solanki podczas regeneracji w celu wytworzenia chloru. Generator umożliwia przepływ roztworu przez adapter przed dotarciem do złoża filtracyjnego.

Proces regeneracji złoża przebiega normalnie i wszystkie składniki przepływającej wody są dezynfekowane. Poziom wytwarzanego chloru jest na tyle niski, że jest całkowicie bezpieczny. Woda nie zmienia również swoich właściwości organoleptycznych. Sam proces dezynfekcji jest bezpieczny.

Gdzie można zainstalować generator chloru

Głowica sterująca to miejsce, w którym znajduje się generator chloru. Urządzenie to połączone jest z zaworem i wężami. Adapter pełni rolę przelotki do węża doprowadzającego roztwór solanki do wnętrza urządzenia. Ważne jest, aby podłączyć adapter do właściwego gniazda na płycie sterującej. Szczegółowe instrukcje znajdują się w instrukcji obsługi dołączonej do generatora chloru. Instrukcje te pomogą w instalacji generatora chloru. W przypadku zamówienia generatora chloru wraz z urządzeniem, instalacją zajmie się dział serwisu.

Chlorator nie wymaga żadnej konserwacji ani obsługi. Wszystko co musisz zrobić to podłączyć go. Nie wymaga wymiany wkładów ani żadnych innych zabiegów. Działa całkowicie automatycznie.

Czy konieczne jest zainstalowanie generatora chloru?

Nie. Nie jest on niezbędny do funkcjonowania zmiękczacza wody czy stacji wielofunkcyjnej. Zapewnia on dodatkowe korzyści. Jeśli obawiasz się o możliwość występowania mikroorganizmów w urządzeniu, warto go zainstalować. Zapewni to wysoką higienę i bezpieczeństwo podczas uzdatniania wody.

Chlorogeneratory są coraz częściej wybierane przez użytkowników domowych stacji uzdatniania wody, a także duże zakłady przemysłowe, w których przebywają duże skupiska ludzi. Jest to zgodne z powiedzeniem: "Przezorny zawsze ubezpieczony".

Czy warto kupić generator chloru?

Zdecydowanie warto się temu przyjrzeć. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli głównym źródłem wody jest własne źródło. Nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja z mikroorganizmami. Podobnych efektów można się spodziewać w przypadku sezonowych stacji uzdatniania wody. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, które pomaga utrzymać stacje uzdatniania wody w czystości.