Poszukujesz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w sklepie internetowym lub porozmawiać z ekspertem!

Lampy bakteriobójcze mogą być używane do zabijania mikroorganizmów, a także do ochrony instalacji. Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd wziął się pomysł wykorzystania promieniowania UV do uzdatniania wody? Jaka jest historia tej metody? Jest to jedna z najszerzej stosowanych metod dezynfekcji wody.

Dezynfekcja wody i promieniowanie UV

Fizyczna metoda uzdatniania wody z wykorzystaniem promieniowania UV szybko zyskuje popularność zarówno wśród domowych, jak i przemysłowych użytkowników wody. Gminy zwracają się z prośbą o zainstalowanie przemysłowego źródła światła bakteriobójczego. Widzą w tym sposób na ograniczenie dezynfekcji chemicznej oraz bardziej przyjazny dla środowiska i ekonomiczny sposób zapobiegania skażeniom mikrobiologicznym.

Poprzez stałe podłączenie do prądu, lampy bakteriobójcze generują promieniowanie ultrafioletowe. Promienie UV na DNA powodują przepływ wody przez wnętrze lampy i zabijają mikroorganizmy. Powoduje to śmierć mikroorganizmów, które nie są w stanie pobierać składników odżywczych ani rozmnażać się.

Długość fali światła UV jest krótsza niż światła widzialnego. Naukowcy dowiedli przez wiele lat, że światło UV o długości fali pomiędzy 240 a 280 nm jest najbardziej skuteczne w redukcji mikroorganizmów. Lampy do sterylizacji wody wykorzystują długość fali 254 nm, która jest uważana za najbardziej efektywną. Więcej informacji na temat promieniowania UV stosowanego w dezynfekcji wody znajdziesz w artykule: Jak działają lampy bakteriobójcze?

Jak zaczęto wykorzystywać światło UV do dezynfekcji?

Już w 1877 roku wiedziano, że światło słoneczne może oddziaływać na mikroorganizmy. Wiedza ta została wykorzystana w praktyce, a w 1903 roku przyznano za nią Nagrodę Nobla. Niels Fensen otrzymał Nagrodę Nobla za wykorzystanie światła ultrafioletowego do walki z gruźlicą. Kolejnym ważnym wydarzeniem jest to, które miało miejsce w 1910 roku, kiedy to powstał pierwszy system dezynfekcji wód pitnych za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Miało to miejsce w Marsylii we Francji.

Od tego czasu do lat 30. ubiegłego wieku niewiele się właściwie wydarzyło. Pierwsza faza urządzeń na promieniowanie ultrafioletowe była mała i prosta w konstrukcji. Wynikało to w dużej mierze z postępu w dziedzinie źródeł światła. Pierwsze rurowe lampy bakteriobójcze zostały opracowane w latach 30-tych XX wieku. Wynalazek ten miał dwie zalety: był bardziej uniwersalny i mógł być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Temat promieniowania UV został bardziej spopularyzowany w latach 50-tych. Rozpoczęto pierwsze szczegółowe badania. W latach 60. lampy bakteriobójcze były już stosowane na szeroką skalę w wielu gospodarstwach domowych i przemyśle.

Obecnie lampy bakteriobójcze zostały uznane za przyjazny dla środowiska, ekonomiczny i bezpieczny sposób zwalczania mikroorganizmów. Nie wytwarzają one produktów ubocznych dezynfekcji, nie wymagają środków regenerujących, są bezobsługowe i nie uwalniają żadnych niepożądanych substancji do otoczenia.

Dlaczego warto zwalczać bakterie w wodzie?

Jeśli chodzi o picie i zanieczyszczenie wody, mikroorganizmy są najbardziej przerażającym tematem. Jest to uzasadniony strach. Zanieczyszczenia chemiczne mogą być odczuwalne dopiero po dłuższym spożyciu. Tak jest na przykład z azotanami. Przeczytaj: Unikaj szkodliwych azotanów znajdujących się w wodzie! Mikroorganizmy mogą odczuć skutki picia takiej wody niemal natychmiast, co jest szczególnie niebezpieczne dla organizmu. Istnieje wiele konsekwencji, które mogą być spowodowane przez picie wody - od zatruć pokarmowych do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Więcej o bakteriach w wodzie można dowiedzieć się z poniższych artykułów: Jak wyeliminować bakterie E.coli w wodzie, Analiza bakteriologiczna wody pitnej

Najczęściej stosowane lampy bakteriobójcze

Lampy bakteriobójcze stają się coraz bardziej popularne i coraz chętniej wybierane przez gospodarstwa domowe. Jak wybrać odpowiedni model dla siebie w artykule Lampy bakteriobójcze - co musisz wiedzieć przed zakupem? Na rynku jest wielu producentów oferujących produkty. Viqua, TMA oraz nietypowo wyglądające lampy UV od Cintropur to dwa najciekawsze produkty.

Viqua, dawniej Sterilight, to marka ciesząca się dużym uznaniem. Jest znana w wielu krajach, a jej lampy charakteryzują się wysoką wydajnością. TMA to polska firma, która stosuje trwałe i solidne komponenty, w tym żarniki Philipsa. Możesz przeczytać artykuł: Lampy bakteriobójcze VIQUA czy TMA? Który model wybrać? Istnieją dwa rodzaje lamp bakteriobójczych: Lampy UV Cintropur i drugie. Ich konstrukcja bardziej przypomina filtr narratorski. Jesteś ciekawy szczegółów.

Dlaczego warto mieć lampę bakteriobójczą przy moim ujęciu wody?

Mikroorganizmy nie tylko są obecne w wodzie, ale są również wskazane do ochrony. Bakterie w każdej chwili mogą stanowić poważne zagrożenie. Mogą dostać się do wody w wyniku powodzi, zalania i roztopów. Woda jest regularnie dezynfekowana przy użyciu lampy UV. System jest całkowicie zabezpieczony przed mikroorganizmami. Możesz być spokojny.