Twarda woda to jeden z najczęstszych tematów, który przewija się na forach, stronach i blogach związanych z uzdatnianiem wody. Dziś przygotowałem dla Was zbiór praktycznych informacji na jej temat. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o twardej wodzie, jeśli do tej pory nie mieliście do czynienia z tym tematem!

Krótko o twardej wodzie

Zapewne już nieraz słyszeliście o twardej wodzie. Wiele osób mówi lub pisze o tym, że u nich z kranu płynie twarda woda. A co to dokładnie oznacza? Jest to cecha wody, na którą składa się stężenie jonów wapnia i magnezu, a w mniejszym stopniu także żelaza i manganu. Najczęściej mówimy o twardości ogólnej, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że składa się na nią twardość węglanowa i niewęglanowa. Pierwsza z przytoczonych ma też zamienną nazwę twardości przemijającej. Pod wpływem temperatury (podgrzewania) ten rodzaj twardości jest z wody redukowany. Na skutek reakcji powstaje dobrze znany kamień kotłowy, który można spostrzec na dnie czajnika, w żelazku lub miejscach poboru wody. Więcej na ten temat znajdziecie w artykułach: Co to jest kamień w wodzie?, Co musisz wiedzieć o kamieniu kotłowym? Przyczyny, usuwanie, zapobieganie. Dokładne informacje na temat twardej wody znajdziecie w poświęconym tej tematyce artykule: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?

W Polsce normy mówią o tym, że właściwa twardość wody wynosi między 60 a 500 mg CaCO3/l. Twarda woda nie jest szkodliwa dla zdrowia, jednak samemu gospodarstwu domowemu może już zaszkodzić. Kamienny osad wytrąca się już przy średnio twardej wodzie, czyli około 170 mg CaCO3/l. Jego obecność już sama w sobie przynosi wiele strat. Najgorsze jest oddziaływanie wody na kocioł grzewczy i instalację wodną. Oprócz tego warto wiedzieć, że im twardsza jest woda, tym trudniej jest nią zwilżyć powierzchnie lub rozpuścić w niej wszelkiego rodzaju środki chemiczne. To kolejne wady i straty. O wszystkim znajdziecie informacje w video oraz w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Jak sprawdzić czy woda jest twarda?

To, czy woda jest twarda da się sprawdzić w przypadku każdego gospodarstwa domowego. Jeśli woda pochodzi z sieci, można znaleźć taką informację na stronie lokalnych wodociągów. Jeśli zależy nam, aby dokładnie poznać twardość wody w domu, najlepiej jest przeprowadzić test twardości wody. Można użyć do tego paskowych testerów twardości wody lub o wiele dokładniejszego kropelkowego testera twardości wody. Samą instrukcję znajdziecie poniżej oraz w treści artykułu: Tester twardości wody – jaki wybrać?

Twarda woda to same problemy

Twarda woda to jedna z głównych przyczyn uszkodzeń elementów grzejnych podgrzewaczy wody, pralek, zmywarek lub innych urządzeń lub maszyn podłączonych do instalacji. Twarda woda jest także przyczyną korozji samej instalacji zmniejszając jej wydajność i pogardzając jakość wody. W gospodarstwach domowych twardość jest niekorzystna także za względu na wysuszanie skóry i włosów oraz powodowanie nieestetycznych zacieków na armaturze.

Ogólnie rzecz biorąc, regularne używanie twardej wody niesie ze sobą następujące konsekwencje:

 • Większe prawdopodobieństwo awarii kotła grzewczego
 • Wyższe rachunki za ogrzewanie
 • Potrzeba wymiany części lub całego sprzętu AGD, mającego tyczność z wodą, jak: pralka, zmywarka, czajnik, żelazko, ekspres do kawy, parowar, etc.
 • Gorsze efekty prania – mniej dokładne pranie, szorstkie tkaniny
 • Widoczne osady w napojach i daniach na bazie twardej wody
 • Kiepski stan włosów i skóry po kąpieli
 • Utrudnione sprzątanie
 • Znacznie większe zużycie środków czystości i detergentów
 • Kiepskie efekty działania zmywarki
 • Zatykanie światła rur
 • Problemy z przepływem wody z powodu osadów
 • Większe prawdopodobieństwo powstawania korozji

Jakby wziąć pod uwagę te wszystkie lata korzystania z twardej wody, okazałoby się, że zmarnowała ona nie tylko spore sumy pieniędzy, które można by przeznaczyć na coś innego. Twarda woda zabiera też naszą energię, czas. Do tego znacznie zmniejsza żywotność instalacji w domu i obecnych w nim sprzętów. Choć często pomijamy ten fakt, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, twarda woda ma negatywny wpływ na wiele dziedzin życia, o czym przeczytacie tutaj: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?

Sposób na twardą wodę

Aby nie dopuścić do takich problemów stosuje się zmiękczanie wody. Odpowiednio dobrane złoża zmiękczające usuną powodujące twardość związki i zapewnią wodę miękką. Urządzenia zmiękczające, czyli tzw. zmiękczacze wody składają się przeważnie z butli wypełnionej odpowiednim złożem, automatycznej głowicy sterującej oraz zbiornika na solankę, umożliwiającą regenerację złoża i jego pracę przez wiele lat. Profesjonalne dobranie złoża i zaprogramowanie głowicy zapewni bezawaryjność i wysoką efektywność urządzeń zmiękczających.

Zmiękczacz wody dobiera się na podstawie zużycia wody oraz stopnia jej twardości. Im twardsza woda i/lub wyższe zużycie w gospodarstwie domowym, tym więcej złoża będzie potrzebne. Do znacznej większości domów najlepszą opcją okazują się kompaktowe zmiękczacze wody. W nich wszystkie elementy są ukryte w niewielkich wymiarów obudowie. Zajmują mało miejsca i łatwo je utrzymać w czystości. Do dużych domów lub domów wielorodzinnych znacznie lepszą propozycją będzie dwuczęściowy zmiękczacz wody z oddzielnym zbiornikiem na sól regeneracyjną. Tutaj ilość żywicy jonowymiennej może wynosić nawet 60 litrów.

Obecnie instalacja zmiękczacza wody w domu staje się praktycznie standardem. Coraz więcej osób traktuje te urządzenia jako podstawowe wyposażenie, dzięki któremu całe instalacje w domu będą funkcjonowały lepiej, a prawdopodobieństwo powstania awarii znacznie się zmniejszy. Do tego dochodzi cała lista zalet odnoszących się do codziennego życia. Koniecznie przeczytajcie: Zmiękczacz wody – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?, by poznać opinie użytkowników

Gdzie kupić zmiękczacz wody?

W Polsce istnieje wiele firm świadczących usługi z zakresu uzdatniania wody, które mogą doradzić na jakie zmiękczacze wody warto zwrócić uwagę. Są też dobre sklepy z filtrami, gdzie można zrobić małe rozeznanie w zakresie urządzeń do zmiękczania wody.

Warto wybierać urządzenia pochodzące od znanych producentów i marek, cieszących się już na rynku uznaniem. Warto zwracać uwagę na jakość, wykonanie i materiały zastosowane w produkcji komponentów. Ważne też, aby zmiękczacz wody był dopasowany do swoich właścicieli pod względem obecnych funkcji. Wiele urządzeń posiada systemy, dzięki którym koszty eksploatacji mogą być znacznie niższe. Przykładem będzie tu Ecoperla Perfect System.

Wielkość zmiękczaczy wody

Jedną z niewielu wad zmiękczaczy wody są ich gabaryty. Niestety, zmiękczacze wody nie należą do najmniejszych, jednak w ofercie dobrych sklepów z filtrami do wody można znaleźć zmiękczacze wody mające trochę ponad 60 cm wysokości. To naprawdę niedużo jak na tak przydatne urządzenie, będące w stanie zapewnić miękką wodę w całym domu. Oczywiście można też zainstalować filtry do zmiękczania wody, których wysokość sięga prawie 2 metrów, jednak takie stacje zmiękczające wodę przeznaczone są głównie do zastosowań przemysłowych. Zmiękczacze wody tej klasy eliminują twardą wodę w całych instalacjach wodnych chroniąc wszystkie podłączone do nich urządzenia.

Warto pamiętać, że oprócz wysokości musimy wziąć pod uwagę jeszcze szerokość i głębokość. Przed zakupem zmiękczacza wody należy rozejrzeć się nad odpowiednim miejscem na montaż tego urządzenia. Ważne, aby temperatura w miejscu instalacji nigdy nie spadała poniżej zera, podłoże musi być stabilne. W pobliżu powinno znajdować się gniazdko elektryczne oraz odpływ do kanalizacji. Szczegóły w tym artykule: Wybór miejsca instalacji zmiękczacza wody – co jest ważne?

Czy miękka woda jest zdrowa?

Dosyć kontrowersyjna zdaje się być kwestia walorów zdrowotnych miękkiej wody. Dotyczy to ludzi, którzy chcą pić wodę po zmiękczaczu (prosto z kranu). Chodzi o minerały, które naturalnie w wodzie występują. Niestety są to te same minerały, które powodują twardą wodę. Dlatego też nie da się zatrzymać minerałów i zmiękczać wodę. Należy jednak pamiętać, że większość minerałów dostarczamy do organizmu poprzez pokarm. Minerały z pożywienia są lepiej przyswajalne niż minerały z wody. Wodę miękką można pić prosto z kranu i nie jest ona szkodliwa. Warto także dodać, że nie każdy może pić twardą wodę. Złogi minerałów mogą odkładać się w nerkach i tworzyć kamicę nerkową. Jeśli użytkownikowi zmiękczacza wody zależy na tym, aby pić wodę z minerałami, możne wyregulować twardość wody w urządzeniu lub dokupić system odwróconej osmozy z mineralizatorem bądź wkładem rewitalizującym.

Czy woda powinna być całkowicie miękka?

Zmiękczacze wody najczęściej są fabrycznie ustawiane tak, by woda była zmiękczana całkowicie. Nie jest to jednak obowiązek. Są osoby, dla których nagła zmiana z bardzo twardej wody na miękką, może przysporzyć pewnych niedogodności. Miękka woda jest zupełnie inna w odczuciu nawet podczas tak prozaicznej czynności jak mycie rąk. Stopień twardości wody można regulować. W przypadku instalacji wodnych wykonanych całkowicie lub częściowo z miedzi, należy pamiętać, aby twardość wody nie była niższa niż 60 mg CaCO3/l. Szczegóły przeczytacie tutaj: Ustawienie twardości wody po zmiękczaczu wody. Jak regulować twardość wody?

Wybierz swój sposób na twardą wodę

Oczywiście zmiękczacze wody nie są jedynym sposobem na walkę z twardą wodą, ale zdecydowanie najskuteczniejszym. Eksploatacja takiego urządzenia okazuje się mniej kosztowna niż regularne korzystanie z wody o wysokim stopniu twardości. Warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę ze względu na moc korzyści, jakie ze sobą niesie. Wybierz swój sposób na walkę z twardą wodą już dziś!