W naszych domach często mamy zwierzęta, od małych gryzoni po duże psy, a nawet te najmniejsze. Każde zwierzę, niezależnie od jego wielkości i gatunku, traktujemy jak część naszej rodziny. Warto zadbać o jego energię i zdrowie. Można to zrobić poprzez zapewnienie pupilom odpowiedniego pożywienia i wody. Jaka powinna być woda dla zwierząt domowych? Czy jakość ma znaczenie?

Woda jest zawsze dostępna

Odpowiednie nawodnienie to kwestia, która dotyczy nie tylko ludzi. (czytaj: Odwodnienie lub nadmiar wody w organizmie - czego potrzebujesz? Nie tylko naszych pupili, ale również nas. Zwierzęta potrzebują stałego dostępu do wody i to samo może dotyczyć ludzi.

Wszystkie zwierzęta domowe muszą mieć dostęp do wody przez cały czas. Miski z wodą i ich stan powinny być cały czas monitorowane. Należy zadbać o to, aby woda była co jakiś czas wymieniana i uzupełniana. Właściciel czworonoga powinien upewnić się, że pies ma wystarczającą ilość wody przed wyjściem z domu.

Niebezpieczne odwodnienie

Poziom nawodnienia organizmu, podobnie jak u ludzi, ma szereg cech, które wpływają na funkcjonowanie organizmu. Zawartość wody w organizmie może wpływać na odporność, nastrój, trawienie i chłodzenie. Woda jest podstawowym budulcem komórek ciała u zwierząt domowych tak samo jak u ludzi.

Woda jest niezbędna, aby właściwe odżywianie mogło być transportowane do komórek. Woda jest niezbędna do trawienia i wchłaniania składników pożywienia. Organy mogą ulec szybkiemu uszkodzeniu, jeśli nie są zaopatrywane w wodę. Organy mogą ulec poważnemu uszkodzeniu, jeśli są pozostawione na zbyt długo w stanie odwodnienia. Może to w końcu doprowadzić do śmierci Twojego pupila - kota lub psa.

Musimy bardzo dbać o prawidłowe nawodnienie i kontrolować ilość spożywanej wody, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, zwierząt chorych i chorych na raka.

Łatwo jest określić, czy Twój pies jest odwodniony. Będziesz musiał podnieść skórę z górnej części łopatek. Pociągnij ją delikatnie, a następnie puść. Skóra powinna szybko wrócić do swojego pierwotnego stanu, jeśli zwierzę jest dobrze nawodnione. Skóra będzie potrzebowała dużo czasu, aby powrócić do stanu sprzed odwodnienia. Może pozostać w górze przez bardzo długi czas, jeśli jest poważnie odwodniony. Stopień odwodnienia może być mierzony przez wiotkość skóry.

Suche wargi i suche uszy są oznakami odwodnionych zwierząt. Możesz sprawdzić pysk, aby określić, czy zwierzę stało się odwodnione. W przypadku kotów i psów należy przyjrzeć się dziąsłom. Jeśli są suche, blade lub lepkie, prawdopodobnie zwierzę jest odwodnione.

Weterynarz jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli twój zwierzak nie otrzymuje wystarczającej ilości wody. Specjalista powinien zbadać problem i postawić Ci odpowiednią diagnozę.

Właściwa dieta dla naszego pupila

Odpowiednie nawodnienie powinno być częścią właściwej diety. Karmy te zawierają bardzo mało wody.

Psy, koty i inne zwierzęta, które jedzą codziennie dużo suchej karmy, są narażone na szybkie odwodnienie. Kiedy sucha karma ma kontakt z wodą, rozszerza się w żołądku. Psy i koty po każdym posiłku wchłaniają dużo płynów. Dzięki temu czują się pełniejsze i pomagają lepiej strawić pokarm.

Warto rozważyć przejście na bardziej mokrą dietę, jeśli Twój pupil ma nawracające problemy z pęcherzem. Aby zapewnić zwierzęciu wystarczającą ilość płynów, warto polać smakołyki odrobiną wody. Ciepła woda może ogrzać pokarm.

Milusińskie zwierzaki potrzebują wody

Podobnie jak ludzie, zwierzęta domowe potrzebują wody w różnych okresach. Wzrasta ono podczas choroby, wysokich temperatur i wakacji. Ogólne ustalenia wskazują, że zwierzę domowe powinno spożywać od 20 do 50 ml wody na kilogram masy ciała. Nawet 5% spadek równowagi elektrolitowej może mieć poważny wpływ na zdrowie Twojego pupila.

Jaka woda jest najlepsza?

Woda powinna być podawana pupilom w sposób czysty, świeży i higieniczny. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonano miskę. Niektóre metale mogą pozostawiać metaliczny posmak.

Ważne jest, aby zapewnić zwierzętom domowym wodę w sposób bezpieczny i zdrowy. Nie powinna ona zawierać mikroorganizmów. Mogą one powodować poważne problemy zdrowotne, podobnie jak w przypadku ludzi. Zwierzęta mają bardziej rozwinięte zmysły niż my, co może prowadzić do tego, że wykrywają w wodzie niepożądane substancje. Należą do nich między innymi chlor i żelazo. Mogą one mieć znaczący wpływ na właściwości organoleptyczne. Może to powodować, że zwierzęta domowe nie chcą wody, a nawet mogą doprowadzić do odwodnienia. Zobacz artykuł: Chlorowana woda wodociągowa, aby uzyskać więcej informacji na temat chloru w wodzie. O zagrożeniach, jakie może powodować wysoki poziom żelaza, możesz również przeczytać w artykule: Czy woda zażelaziona jest niebezpieczna?

Istnieje wiele debat na temat stopnia twardości wody, którą należy podawać swojemu zwierzęciu. Czy lepiej podawać pupilowi wodę miękką czy twardą? Eksperci i znawcy czworonogów są zgodni, że podawanie pupilowi twardej wody nie będzie miało znaczącego wpływu na jego zdrowie. Niektórzy weterynarze zalecają oczyszczanie wody przed podaniem jej swojemu pupilowi. Wynika to z substancji chemicznych, które mogą zostać dodane do wody w procesie oczyszczania.

Chociaż nie ma zaleceń dotyczących twardości wody dla kotów i psów, interesujące wydaje się badanie przeprowadzone w 2016 roku w USA. Trupanion, firma zajmująca się ubezpieczeniami zwierząt, przeprowadziła to badanie. Ich badania wykazały korelację między twardością wody a problemami z układem moczowym u kotów i psów. Wyniki pokazały, że zwierzęta, które piły twardą wodę, miały więcej problemów zdrowotnych niż te, które piły miękką wodę. Chociaż mógł to nie być efekt bezpośrednio, ryzyko wystąpienia było znacznie wyższe w obszarach z twardą wodą.

Jak można poprawić jakość wody dla zwierząt?

Jeśli woda płynąca z naszego kranu nie ma odpowiednich właściwości, powinniśmy pamiętać, że decyzja o założeniu systemu uzdatniania wody przyniesie wiele korzyści nie tylko naszym ukochanym pupilom, ale także nam .

Systemy ultrafiltracji lub odwróconej osmozy to dobre opcje, aby poprawić jakość i smak wody pitnej. Mogą one oczyścić wodę i poprawić jej smak, zapach i kolor. Dowiedz się więcej: Jaki filtr powinieneś wybrać do uzdatniania wody w kuchni? Jakie są Twoje możliwości?

Połączenie zmiękczacza wody i kolumny węglowej może rozwiązać problem dla całej instalacji. Wysoka twardość wody może być zredukowana przez centralne zmiękczacze wody, co może przynieść wiele korzyści dla gospodarstwa domowego. Kolumna węglowa to świetne rozwiązanie, które poprawia właściwości organoleptyczne i usuwa z wody szkodliwe substancje, takie jak chlor, czy inne toksyczne związki. Artykuł: Węgiel aktywny, czyli doskonałość adsorpcji, wyjaśnia właściwości węgla aktywnego.

Można wybrać kompaktowe urządzenie 2w1, czyli kompaktowy zmiękczacz wody i kolumnę węglową. Kompaktowy zmiękczacz wody, który zawiera węgiel aktywny. Takim produktem jest Ecoperla Hero. Naszą recenzję możecie przeczytać tutaj.

Woda, która jest neutralna w smaku, zapachu i kolorze jest czymś, co nasz pupil pokocha . Będziemy również cieszyć się wieloma korzyściami . Warto przyjrzeć się założeniu systemu uzdatniania wody.

Twój zwierzak będzie szczęśliwy

Najwyższą formą miłości i troski jest dbanie o swojego pupila i dostarczanie mu wysokiej jakości produktów. Zwierzęta nie mogą wybrać narzekania ani wybrać braku szczęścia. Jesteśmy odpowiedzialni za ich dobre samopoczucie i powinniśmy zrobić wszystko, aby czuły się dobrze. Dotyczy to również dbania o jakość wody.