Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz zajrzeć do sklepu internetowego lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!

Ciąża może być bardzo wyjątkowym okresem. Jest to czas, kiedy przyszła mama musi szczególnie dbać o swoje zdrowie dla dobra swojego dziecka. Nawodnienie i codzienna dieta to dwa z najważniejszych aspektów. Jakie są najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w czasie ciąży Jak i czym należy się nawadniać? Czy woda jest dobrym rozwiązaniem?

Jak można dowiedzieć się z artykułu: Jaka jest różnica między nadmiarem a odwodnieniem organizmu? Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe z wielu powodów. W dużym skrócie, woda jest niezbędna do tego, abyśmy mogli prawidłowo funkcjonować. Na te kwestie należy zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza w okresie ciąży.

Rola wody w czasie ciąży

Woda jest niezbędna w wielu procesach. Pomaga w utrzymaniu równowagi i reguluje samopoczucie psychiczne i fizyczne. Woda pełni również następujące funkcje:

  • Jest głównym składnikiem płynu pęcherzykowego, który chroni komórki jajowe
  • Jest niezbędna do produkcji płynu owodniowego
  • Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania tkanek dziecka.
  • Umożliwia wymianę składników budulcowych pomiędzy matką i dzieckiem
  • Zmniejsza dyskomfort związany z ciążą, taki jak nudności, wymioty, zaparcia i infekcje dróg moczowych.
  • Utrzymuje zdrowy wygląd skóry
  • Pomaga wyeliminować substancje toksyczne i nadmiar produktów przemiany materii
  • Pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała

Najważniejszym płynem jest płyn owodniowy. Składa się on głównie z wody. Płyn ten chroni przed urazami i infekcjami. Pomaga w utrzymaniu stałej temperatury otoczenia. Dziecko może się poruszać, jeśli płyn owodniowy ma odpowiednią objętość. Pozwala to na prawidłowy rozwój masy mięśniowej.

Ile wody należy pić w czasie ciąży?

Nie ma jednoznacznej, najlepszej odpowiedzi. Wszystko zależy od temperatury, pracy, wilgotności powietrza, poziomu aktywności fizycznej. Najłatwiej jest obliczyć, ile wody potrzebujesz, obliczając swoją masę ciała. Na każdy kilogram przypada około 30 mililitrów wody. Osoba ważąca 70 kg powinna przyjmować 2100 ml wody. Podczas ciąży ilość ta musi zostać zwiększona o 300 mililitrów. Średnie dzienne spożycie wody wynosi od 2300 do 2500 mililitrów. Utrata wody powinna być odzwierciedlona w ilości spożywanej wody.

Ważne jest nie tylko to, ile płynów spożywasz, ale również to, jak są one wchłaniane przez organizm. Po pierwsze, nie czekaj, aż pojawi się pragnienie. Picie wody w małych ilościach to najlepszy sposób na utrzymanie nawodnienia. Woda jest najlepszym sposobem na wchłanianie i zapewnia największe korzyści.

Woda nie jest jedyną rzeczą, którą należy pić

W czasie ciąży nie powinnaś ograniczać się do wody. Możesz również pić inne napoje, aby się nawodnić. Powinnaś kontrolować ilość tych napojów i wybierać te właściwe. Soki z owoców i warzyw są bardzo zalecane. Powinny być one spożywane jako część posiłku, np. do posiłku. Herbata popołudniowa powinna być spożywana w małych ilościach (nie więcej niż 2 szklanki dziennie). Można również pić słabe napary z herbat lub ziół. Na przykład rumianek świetnie działa na układ trawienny. Dozwolone jest również picie mleka i fermentowanych produktów mlecznych. Należy jednak pamiętać, aby nie spożywać więcej niż 2 szklanki mleka dziennie.

Jakich napojów powinnaś unikać w czasie ciąży?

Oczywiste jest, że w czasie ciąży nie powinno się spożywać alkoholu i napojów energetycznych. Należy ich unikać również w okresie karmienia piersią. Unikaj słodzonych napojów gazowanych i innych niegazowanych. Zawierają one wiele konserwantów, sztucznych barwników i mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Nie będzie to dobre dla Twojego zdrowia i samopoczucia w ciąży.

Czy kobieta w ciąży może pić wodę gazowaną?

Wiele kobiet w ciąży chce wiedzieć, czy można pić wodę gazowaną. Choć nie jest to zabronione, lepiej mieć pod ręką wodę gazowaną. Na co dzień najlepiej jest pić wodę bez bąbelków. Dlaczego tak jest?

Dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej nie jest zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Może natomiast powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka i wywoływać wzdęcia. To z kolei może powodować dyskomfort i problemy z samopoczuciem.

Czy w czasie ciąży można spożywać wodę wysokozmineralizowaną?

Woda wysokozmineralizowana to woda zawierająca więcej niż 1500 mg/l minerałów. Uważa się, że wody te mają właściwości lecznicze. Należy ograniczyć ilość wypijanych napojów. Ważne jest, abyś skonsultowała się z lekarzem w sprawie ilości wypijanej wody.

Woda - jak ją pozyskać w czasie ciąży

Istnieje wiele opcji wody, którą możesz pić w czasie ciąży lub karmienia piersią. Możesz zdecydować się na zakup wody butelkowanej lub możesz poszukać ekologicznych opcji, które zapewniają bezpieczną i smaczną wodę do picia. Przekonaj się sama!

Woda butelkowana

Ważne jest, aby czytać etykiety, jeśli kobieta zdecyduje, że będzie pić wodę butelkowaną w czasie ciąży. Zaleca się picie wody nisko lub średnio zmineralizowanej. Unikaj wody wysokozmineralizowanej. Ilość składników w wodach niskozmineralizowanych jest mniejsza niż 500 mg/l. W wodach średniozmineralizowanych waha się w granicach 500-1500 mg/l. Woda powinna być przechowywana w temperaturze około 15 stopni. Butelka powinna być przechowywana w chłodnym, ciemnym miejscu. Musi być świeża, aby była bezpieczna do spożycia.

O wodzie butelkowanej pisałam już kilkakrotnie, m.in. w artykule 6 powodów, dla których warto przestać używać plastikowych butelek. Ważne jest, aby rozważyć ekonomiczne i środowiskowe korzyści płynące z alternatywnych rozwiązań. Istnieją tańsze sposoby na uzyskanie bezpiecznej i smacznej wody. Plastikowe butelki mogą być znacznym obciążeniem dla środowiska, a ich produkcja pozostawia duży ślad. Istnieją również problemy z mikroplastikami. Przeczytaj: Mikroplastiki w wodzie - o co chodzi? Czy istnieją jakieś obawy? ).

Twój własny filtr kuchenny

Filtry kuchenne stają się popularną alternatywą dla wody butelkowanej. Ultrafiltracja i odwrócona osmoza to niewielkie urządzenia, które pozwalają uzyskać doskonałe właściwości wody. Poprawiają one wszystkie właściwości organoleptyczne. Uzdatniona woda ma właściwy smak i zapach. Specjalne membrany usuwają z wody metale ciężkie, chlor i jego pochodne, a także pestycydy i związki toksyczne, pestycydy i ich pochodne oraz wirusy, bakterie, wirusy i cysty. Membrana osmotyczna może oczyszczać wodę nawet z pojedynczych jonów!