Szukasz systemu uzdatniania wody, aby uzdatnić swoją wodę? Możesz sprawdzić w sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!

Azotany można znaleźć w wodzie miejskiej. Jest to bardziej powszechne w obszarach, gdzie stosuje się wysoki poziom nawozów sztucznych, takich jak własne ujęcia wody. Coraz częściej słyszy się o niebezpieczeństwach związanych z nadmierną zawartością azotanów w organizmie. Czy to prawda? Czy jest się czego obawiać?

Na temat azotanów i wody napisałam już artykuł: Uwaga na szkodliwe substancje w wodzie. Wspominałam o nich również we wpisie na temat zmiękczania wody: Czy możliwe jest usunięcie azotanów i zmiękczenie wody w jednym urządzeniu? Dziś chcę przyjrzeć się jednej z najbardziej niepokojących kwestii: faktowi, że azotany mogą wywoływać w organizmie raka. Jak wpłyną na nas, jeśli będziemy je spożywać w dużych ilościach?

Azotany w wodzie

Chociaż azotany mogą nie być powszechnie znane, są substancją, z którą mamy do czynienia każdego dnia. Można je znaleźć zarówno w wodzie, jak i w wielu produktach spożywczych. Duże ich ilości można znaleźć w wiosennych warzywach, takich jak sałata. Dzieje się tak z powodu wielu stosowanych oprysków, które mogą być bardzo trudne do wypłukania z liści. W ten sposób azotany dostają się do organizmu.

Ważne jest, aby wiedzieć, że wysoki poziom azotanów nie powoduje natychmiastowej szkody. Po pewnym czasie organizm odczuje skutki działania tych substancji. Mogą one być bardzo szkodliwe, jeśli będziemy je przyjmować w dużych ilościach lub przez dłuższy czas.

Azotany wodne powstają głównie w wyniku stosowanych oprysków. Nawozy są emitowane z gleby do wód powierzchniowych, a następnie do wód gruntowych. Przedostają się one przez glebę do wód gruntowych, gdzie się gromadzą. Następnie są wciągane do domowych instalacji wodociągowych, gdzie mogą znaleźć drogę do nas.

Zdrowie i azotany

Azotany jako takie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Mogą one powodować podrażnienie błony śluzowej jelita cienkiego, jeśli są spożywane w dużych ilościach i regularnie. Niektóre substancje, które są niezbędne dla organizmu, mogą być spożywane nieprawidłowo lub w małych ilościach.

Naukowcy podkreślają również niebezpieczeństwo, że azotan może zostać przekształcony w azotyn w wyniku różnych procesów zachodzących w organizmie. W organizmie może znajdować się nawet 25% przekształconych azotanów. Azotyny te ulegają dalszym przemianom. W wyniku tego powstają nitrozoaminy. Mogą one prowadzić do poważnych problemów, a nawet do zniszczenia organizmu.

 • Sinica
 • Niedotlenienie tkanek
 • Anemia
 • Niektóre struktury mózgu mogą powodować uszkodzenia
 • Zaburzenia pracy tarczycy
 • Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem jelita cienkiego
 • Niewłaściwe wchłanianie: tłuszczów i białek, węglowodanów
 • Nieprawidłowe wchłanianie witaminy A i witamin z grupy B
 • Możliwość powstawania nowotworów

Rak i azotany

Przyczyną powstawania wielu rodzajów nowotworów mogą być nitrozoaminy. Mogą one powstawać z azotanów. Najczęściej nitrozoaminy biorą udział w powstawaniu nowotworów jelita cienkiego i żołądka.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, których celem było określenie, czy nadmierny poziom azotanów jest powszechny w organizmie oraz ich wpływ na zdrowie i funkcjonowanie. Stwierdzono, że azotany mogły przyczynić się do powstania raka u ponad 12 000 osób. Te dane dotyczą jednego roku. Odnoszę się tu do raportu naukowców z Environmental Working Group. Uważa się, że azotany mogą być przyczyną niskiej wagi urodzeniowej i przedwczesnych porodów. Uważa się również, że nagromadzenie azotanów w organizmie jest odpowiedzialne za występowanie i rozprzestrzenianie się raka.

 • Okrężnica
 • Nerki
 • Tarczyca
 • Pęcherz moczowy
 • Jajniki

Jak mogę zapobiec azotanom w wodzie?

Istnieją inne sposoby radzenia sobie z azotanami wody! Problem ten można rozwiązać zarówno w całym systemie, jak i punktowo (tj. przede wszystkim z wody przeznaczonej do picia). O tym, którą opcję wybierze, zadecydują preferencje właściciela gospodarstwa domowego oraz ilość pieniędzy, które jest skłonny zainwestować w tę opcję.

Jeśli używasz wody z własnego źródła, powinieneś zamówić profesjonalną analizę wody. Da to dokładny obraz składu wody i pomoże określić, czy są jakieś inne substancje, które mogą uszkodzić system lub wpłynąć na odbiór wody. Organizm będzie w stanie przetworzyć azotany w niższych stężeniach poprzez zmniejszenie ich zawartości. Zostaną one przetworzone przez organizm.

Stacja do usuwania azotanów z całego domu

Dobrym pomysłem jest posiadanie stacji do usuwania azotanów z całego domu, jeśli trzeba usunąć azotany z wielu punktów poboru wody. Urządzenie to jest centralnym, dwuczęściowym urządzeniem, które jest regenerowane roztworem solanki. Składa się ono z dwóch części. Pierwsza część to reduktor ciśnienia z automatyczną głowicą sterującą. Jest on wypełniony specjalnym filtrem, który redukuje nie tylko wysokie stężenie azotanów, ale również siarczanów. Drugim elementem jest zbiornik, w którym przechowywana jest sól regeneracyjna. Bardzo ważne jest, aby zbiornik na sól regeneracyjną był cały czas utrzymywany w dobrym stanie. W przeciwnym razie proces regeneracji nie będzie przebiegał prawidłowo i złoże nie będzie spełniało swojego zadania.