Kamień w czajniku, kamień na armaturze i ogromne rachunki za ogrzewanie to wszystko skutki działania kamienia. Wszystko to spowodowane jest wysokim poziomem twardości wody. Jak skutecznie usunąć twardość wody?

Większość osób zna problem twardej wody. Pisałam już o tym w artykule: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć? Dziś postaram się wyjaśnić więcej na ten temat.

Zmiękczanie jest najlepszym sposobem na usunięcie wysokiego poziomu twardości wody. Zmiękczanie wody to grupa procesów, które usuwają rozpuszczalne sole wapnia i magnezu, a także inne substancje, które mogą powodować twardą wodę.

Oto najpopularniejsze metody zmiękczania wody

Istnieje wiele sposobów na zmiękczanie wody. Wszystko zależy od tego, jak twarda jest woda. Oto najbardziej powszechne i sprawdzone metody usuwania twardej wody, które są powszechnie stosowane w domach.

Metody usuwania twardości wody metodami termicznymi

Metoda ta jest najczęściej stosowana, często nieświadomie. Jej wadą jest to, że nie działa na twardość węglanową.

W ten sposób można usunąć twardość wody. Woda musi być podgrzana do około 60-80 stopni. W tej temperaturze następuje szybki rozkład wodorowęglanów (IV) i szybka eliminacja tlenku węgla. Sole mogą wytrącać się z wody i tworzyć nierozpuszczalne kryształki, które tworzą osad. Często są one widoczne na dnie czajnika.

Węglany można dodatkowo usunąć poprzez filtrację i sedymentację.

Twardość wody można usunąć metodami chemicznymi

Do chemicznego usuwania twardości wody stosuje się substancje zmiękczające. Są to substancje, które usuwają większość jonów wapnia i magnezu z otaczającego środowiska. Głównymi związkami są wodorotlenek wapnia, węglan sodu i sporadycznie fosforan (V) sodu.

Ta metoda może również powodować powstawanie nierozpuszczalnych osadów, które muszą być usunięte w późniejszych etapach.

Twardość wody może być usunięta poprzez wymianę jonową

Eksperci z branży uzdatniania wody polecają wymianę jonową jako jedną z najlepszych metod zmiękczania wody. Jest ona skuteczna i zapobiega powstawaniu osadów.

Proces ten jest tematem osobnego artykułu: Czy sól zmiękcza wodę? Kilka słów o wymianie jonowej. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do przeczytania tego artykułu.

Jak usunąć twardość z wody do konkretnych celów?

Twarda woda może powodować poważne problemy w domach. Oto lista najpopularniejszych urządzeń, które mogą usunąć twardość wody.

Zmiękczanie wody w kuchni

Zdarza się, że wysoki poziom twardości jest problemem tylko w kuchni. Albo nie jesteśmy w stanie założyć centralnego systemu zmiękczania wody. Systemy odwróconej osmozy mogą być w takich przypadkach realną alternatywą.

Odwrócona osmoza

Urządzenia te redukują twardość wody. Taką wodę można wykorzystać do przygotowania ciepłych i zimnych napojów, a także do przygotowywania posiłków. Można również używać tej wody do gotowania na parze lub prasowania naczyń. Nie będzie ona zatrzymywać kamienia. Zmiękczona woda nie pozostawi trudnych do wyczyszczenia osadów na Twoich naczyniach.

Warto wspomnieć, że systemy odwróconej osmozy potrafią usunąć nie tylko twardość wody, ale także chlor i jego pochodne, a także metale ciężkie, bakterie i wirusy.

Zmiękczanie wody dla całego domu

Warto wydać pieniądze na system zmiękczania wody w całym domu. Dzięki temu cały dom i wszystkie sprzęty AGD będą chronione przed osadami wapiennymi.

Zmiękczacze wody

Zmiękczacze wody, które działają na zasadzie wymiany wody, to najlepszy sposób na usunięcie soli wapnia i magnezu z całego domu. Urządzenia te podłącza się przy doprowadzeniu wody do budynku. Możesz wybrać zmiękczacze kompaktowe lub dwuczęściowe.

Zmiękczacze wody służą nie tylko do ochrony sprzętu AGD, kotłów grzewczych i rur w budynkach mieszkalnych. Zmniejszają one również koszty sprzątania i stosowania kosmetyków. Zmniejszają się w ten sposób również wydatki na ogrzewanie. Osoby z suchymi włosami i chorobami skóry zauważą znaczną poprawę, jeśli będą regularnie używać miękkiej wody.

Ciekawostką jest, że zmiękczacze wody radzą sobie również z niewielkimi nadmiarami żelaza w wodzie.

Zmiękczacze wody są zresztą jedną z najtańszych metod uzdatniania. Złoże powinno być wymieniane po kilku latach. Pamiętajmy o regularnym dosypywaniu soli do zbiornika.

Zmiękczacze wody to dobre rozwiązanie zarówno dla wody z kranu, jak i ze studni.

Filtry Narur

Oferujemy również urządzenia do zmiękczania wody narur z wkładem filtracyjnym. Wnętrze wkładu wypełnione jest żywicą jonowymienną.

Jest to mniej wydajna alternatywa dla mocniejszych zmiękczaczy wody, ale ma pewne zalety. Złoże ma krótszy kontakt z wodą surową.

Drugim argumentem, że filtry narurowe są gorsze jest konieczność częstej wymiany wkładów, co jest dość kosztowne.

Stacje wielofunkcyjne

Stacja wielofunkcyjna może być dobrym rozwiązaniem, jeśli posiadamy wodę z własnego kranu i stwierdziliśmy, że przekroczyła ona szereg innych parametrów.

Składa się ona z warstw złóż, które niwelują zawarty w wodzie mangan, żelazo i związki organiczne.

Stacje mogą być regenerowane za pomocą roztworu solanki i są dostępne w formie kompaktowej lub dwuczęściowej. Przed zakupem dobrze jest skonsultować się z ekspertem. Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w określonych warunkach.

Punktowe zmiękczanie wody

Filtry polifosforanowe możemy stosować w celu ochrony pralek i zmywarek przed osadzaniem się kamienia w sprzęcie AGD, jeśli nie mamy na to środków. Do codziennego prysznica przyda się filtr prysznicowy KDF.

Usuwanie twardości wody nie musi być trudne!

Istnieje wiele sposobów na usunięcie twardości wody. Istnieje wiele sposobów na usunięcie twardości wody. Koszty każdej z metod są różne. Każdy powinien znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej sytuacji. Ważne jest, aby usunąć twardość wody, jeśli chcesz uniknąć awarii i poprawić swoje codzienne życie.