Rozważając wszystkie za i przeciw zakupu zmiękczacza wody, często pojawia się temat kosztów eksploatacji. Czy wysokie koszty eksploatacji to mit czy fakt? Jaki jest prawdziwy koszt zmiękczacza wody? Czy jest on wart swojej ceny?

Wiele osób zwraca się do mnie w sprawie usunięcia twardej wody z ich domów i wszystkich jej negatywnych skutków. Wiele osób waha się przed zakupem zmiękczacza wody ze względu na wysokie koszty eksploatacji.

W dzisiejszym artykule skupię się na kwestiach związanych z kosztami eksploatacji zmiękczacza wody. Stworzyłem również specjalne porównanie kosztów utrzymania zmiękczacza wody z wodą twardą. Który z nich jest bardziej opłacalny?

Jaki jest koszt eksploatacji zmiękczacza wody

Na koszt eksploatacji zmiękczacza wody składa się wiele elementów. Największym składnikiem jest koszt zakupu soli regeneracyjnej oraz dodatkowe zużycie wody, które powstaje podczas procesu regeneracji. Kolejnym jest koszt energii elektrycznej. Są to koszty stałe, które należy doliczyć do miesięcznego budżetu domowego.

Każde większe urządzenie w domu wymaga regularnego serwisowania i konserwacji. To może przyczynić się do powstania dodatkowych kosztów.

Poniżej przedstawiam wszystkie zmienne. Starałem się wyjaśnić wydatki i podać przybliżone kwoty lub metody samodzielnego ich obliczenia. W artykule Koszty eksploatacji zmiękczaczy wody poruszyłem już ten temat: Ile kosztuje eksploatacja stacji uzdatniania wody? Chciałbym jednak rozwinąć to zagadnienie.

Zużycie wody.

Należy pamiętać, że zmiękczacze wody mogą zwiększyć koszty zużycia wody. Jesteśmy w stanie dokładnie je wyliczyć.

Najpierw należy obliczyć, ile metrów sześciennych przefiltrowanej wody pitnej zmiękczacz będzie remineralizował.

Możemy obliczyć ile metrów sześciennych regeneracji nastąpi, jeśli wiemy, że zdolność jonowymienna zmiękczacza wody wynosi np. 5,1 fm3/l. Najpierw musimy wiedzieć, ile litrów ma złoże zmiękczacza wody. Jeśli jest to 30 litrów, to możemy obliczyć: 5,1fm3/l x 30l = 153fm3. (Jest to wartość, która również często jest podawana).

Do wyrażenia pojemności można użyć różnych jednostek twardości. Można ją przeliczać w ten sam sposób niezależnie od skali. Należą do nich: ppm (francuska), stopnie F (francuska) i stopnie D (niemiecka).

Wiedząc, że zmiękczacz może pomieścić 153fm3 wody, a nasza twardość wody (30f), możemy policzyć, ile wody zostanie między regeneracjami. 153fm3/30f=5,1m3

Dawka soli to coś, na co warto zwrócić uwagę. Ponieważ ilość soli użytej do regeneracji będzie miała wpływ na pojemność. Możemy zwiększyć naszą zdolność jonowymienną poprzez zwiększenie soli. Dzieje się tak dlatego, że żywica będzie mocniej zregenerowana.

Zapotrzebowanie na wodę do regeneracji różni się w zależności od rodzaju zastosowanego zmiękczacza i ustawień płukania. Dane te znajdują się zazwyczaj w tabeli specyfikacji technicznej urządzenia.

Trudno jest przewidzieć, o ile więcej zapłacimy za wodę, jeśli zastosujemy zmiękczacz. Wynika to z faktu, że jest to sprawa indywidualna. Wszystko zależy od tego, ile wody zużywamy i jakie są wskaźniki zużycia wody w danej okolicy.

Dodatkowe zużycie wody przez zmiękczacz może powiększyć roczny rachunek za wodę dla czteroosobowej rodziny o 8-16 metrów sześciennych rocznie. W przeliczeniu daje to kwotę 50-100 złotych.

Zużycie i zastosowanie soli regeneracyjnej

Regularnie dodawaj sól tabletkowaną do swojego zbiornika. Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zmiękczacza wody.

W tabeli specyfikacji technicznej produktu zazwyczaj znajduje się informacja o zużyciu soli tabletkowanej. Ilość soli potrzebnej do regeneracji zależy od wielkości i składu zmiękczacza wody, ilości zawartego w nim złoża, twardości wody oraz ilości zużywanej soli.

Sól tabletkowana (najczęściej spotykana odmiana) sprzedawana jest zazwyczaj w workach po 25 kg. Kosztuje od 25 do 35 zł w zależności od tego, gdzie się ją kupuje. Jeden worek wystarcza zwykle na około dwa miesiące.

Zużycie prądu

Do prawidłowego funkcjonowania zmiękczacza wody niezbędna jest głowica sterująca. Ta głowica sterująca kieruje całym procesem zmiękczania i regeneracji wody. Ten element musi być podłączony do prądu na stałe.

Koszt głowicy sterującej jest zazwyczaj znikomy i nie może przekroczyć 10 zł rocznie. Zawór regulacyjny nie powinien pobierać więcej niż 17W przez cały rok, gdy jest podłączony do prądu. Przelicza się to na około 5 złotych. Do zużycia prądu należy doliczyć tryb regeneracji. Te koszty w ciągu roku nie przekroczą złotówki.

Całkowity koszt zmiękczacza wody, w przeliczeniu na zużycie prądu, wyniesie około 6 złotych.

Koszty dodatkowe.

Oprócz podstawowego kosztu urządzenia powinieneś wziąć pod uwagę inne koszty.

Należą do nich koszty wymiany wkładów w początkowym filtrze mechanicznym, który został zainstalowany przed zmiękczaczem wody. Chroni on zmiękczacz wody przed drobnymi cząstkami stałymi, które mogą spowodować uszkodzenie delikatnych części.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładów, które usuwają zanieczyszczenia mechaniczne. Można je wymienić po 12 miesiącach. Wszystko zależy jednak od jakości wody.

Rozbieżność cenowa może być dość duża. W zależności od rodzaju przedmiotu możemy zapłacić już 10 złotych lub aż 50 złotych.

Musimy też pamiętać, że żywica jonowymienna powinna być wymieniana co jakiś czas. Żywotność tego materiału filtracyjnego wynosi od 7 do 10 lat. Średni koszt wymiany złoża zmiękczacza wody wynosi od 500 do 600 złotych.

Kolejną kwestią jest serwis. Jest to kolejna kwestia. Niektóre firmy wymagają autorskiego serwisu co drugi rok, aby utrzymać gwarancję. Inne nie.

Właściciele zmiękczaczy wody zazwyczaj planują serwis co dwa lata. Jego celem jest upewnienie się, że wszystko działa prawidłowo i w razie potrzeby wymiana uszkodzonych części. Taka wizyta kosztuje zazwyczaj od 150 do 250 złotych plus koszty dojazdu do klienta.

Prawdopodobnie zakupimy dodatkowe środki pielęgnacyjne takie jak Ecoperla Antibacter czy Ecoperla Antidotum, jeśli chcemy, aby nasze urządzenie działało prawidłowo i służyło nam jak najdłużej. Pojedyncza fiolka kosztuje około 25 złotych rocznie.

Praktyczne wskazówki

Poniższe wskazówki mogą okazać się przydatne, jeśli rozważasz zakup zmiękczacza wody.

Dobrze jest zawsze zwracać uwagę na tabele danych technicznych urządzeń i na ich podstawie podejmować decyzję o produktach dla swojego domu.

Niestety, nawet w obrębie branży uzdatniania wody jest wielu producentów, którzy kłamią. Aby uatrakcyjnić swój produkt, niektórzy producenci podają w specyfikacji technicznej jedynie teoretyczne dane. Zdarza się, że parametry te są niemożliwe do osiągnięcia lub wręcz nierealne dla niewielkiej grupy osób.

Trzeba się zastanowić, dlaczego urządzenie o zbyt wielu parametrach jest lepsze od innych z takim samym łóżkiem. Można sprawdzić, czy podane liczby są dokładne.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ilość soli użytej do regeneracji. Zdarza się, że sól użyta do regeneracji jest wyższa niż zwykle. Dlatego producenci zwiększają zawartość wody pomiędzy regeneracjami.

Czasami ilość wody potrzebnej do regeneracji jest zaniżana, aby urządzenie wydawało się bardziej opłacalne. Jednak w takich przypadkach regeneracja może być niewystarczająca.

Co w takiej sytuacji należy zrobić? Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się ze mną skontaktować. Chętnie udzielę porad w tym temacie.

Istnieją sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji zmiękczacza wody

Warto poszukać zmiękczaczy wody ze specjalnymi systemami, które dodatkowo obniżają koszty eksploatacji.

Dobrym przykładem jest Ecoperla Perfect System. Można go znaleźć we wszystkich kompaktowych sanityzatorach wody tej marki. Są to starannie dobrane przez specjalistów elementy regulujące pracę głowicy, dzięki którym zmiękczacz wody potrzebuje tylko tyle wody lub soli, ile potrzebuje. Wydłuża to żywotność żywicy i obniża koszty utrzymania.

Drugim systemem jest proporcjonalne solenie. Zapewnia to, że proces regeneracji jest jak najbardziej wydajny poprzez użycie tylko takiej ilości soli, jaka jest potrzebna do osiągnięcia pełnej regeneracji. Oznacza to, że zmiękczacz będzie potrzebował mniej soli do regeneracji, jeśli zużycie wody będzie mniejsze niż zwykle.

Ważne jest, aby przy wyborze zmiękczacza wody wziąć pod uwagę rodzaj regeneracji. Znacznie bardziej ceniony jest backwash. Jest to zmiękczacz wody, który daje doskonałe rezultaty przy niskim zapotrzebowaniu na wodę.

Co jest bardziej kosztowne w eksploatacji: twarda woda, czy zmiękczacz wody

Odpowiedzmy sobie na najtrudniejsze pytanie. Co jest droższe: twarda woda czy zmiękczacz wody?

Po pierwsze warto zauważyć, że twarda woda może powodować wiele problemów finansowych, z których jednych jesteśmy świadomi, a innych nie. Do najbardziej oczywistych należałby koszt walki z twardą wodą. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, będziemy narażeni na następujące miesięczne koszty:

  • Odkamieniacz do pralki - 12 zł.
  • Środki do czyszczenia zmywarki - 6 zł
  • Woda demineralizowana do odżelaziania - 4 zł
  • Odkamieniacz do czajnika - 16 zł
  • Odkamieniacz do ekspresu do kawy - 15 zł
  • Specjalistyczny odkamieniacz do czyszczenia armatury - 13 zł
  • Specjalistyczne kosmetyki zmniejszające skutki działania twardej wody - ok. 50 zł

Daje to kwotę 120 zł, która wystarczy na samą walkę ze skutkami twardej wody. Są też koszty ukryte.

Możemy tu wymienić także wyższe ceny środków czystości i kosmetyków. Twarda woda może powodować wzrost zużycia detergentów i kosmetyków średnio o 60%. Dla czteroosobowej rodziny oznacza to, że miesięczny koszt zakupu takich produktów wynosi zazwyczaj około 200 złotych. Koszt założenia zmiękczacza wody spadłby do około 70-80 złotych.

Kolejnym problemem jest naprawa i konserwacja sprzętu AGD, który ma kontakt z wodą. Kotły grzewcze, podobne urządzenia, pralka, zmywarka i inne sprzęty mające kontakt z wodą często mogą przestać działać z powodu kamienia. Czajnik i żelazko praktycznie nie nadają się do wymiany. Miesięczny koszt wymiany i naprawy sprzętu AGD może sięgnąć nawet 60 zł rocznie (po podzieleniu wydatków na dwanaście miesięcy).

Twarda woda może być również przyczyną znacznych kosztów ogrzewania. Kamień przewodzi ciepło znacznie słabiej niż stal. Czteroosobowa rodzina może ogrzewać swój dom twardą wodą nawet za 400 zł rocznie. Można by zaoszczędzić nawet 100 złotych, gdyby w instalacji zastosowano wodę miękką.

Czteroosobowa rodzina mogłaby zaoszczędzić od 200 do 300 złotych miesięcznie, nawet biorąc pod uwagę miesięczne koszty utrzymania zmiękczacza wody. To całkiem sporo, prawda?

Zmiękczacz wody nie jest aż tak kosztowny

Choć na koszt zmiękczacza wody składa się wiele elementów, to miesięczny koszt nie powinien przekroczyć 30 złotych. Te założenia mogą nie być prawdziwe we wszystkich przypadkach.

Zmiękczacze wody mogą być droższe niż twarda woda, mimo że wiążą się z dodatkowymi kosztami. Można śmiało powiedzieć, że walka z twardą wodą naprawdę się opłaca, a koszt stosowania zmiękczaczy wody nie jest tak wysoki, jak mogłoby się wydawać.